اطلاعاتی در خصوص ترخیص کالا از دبی | هورداد تجارت تاو بین الملل

اطلاعاتی در خصوص ترخیص کالا از دبی

فهرست مطالب

اطلاعاتی در خصوص ترخیص کالا از دبی

ترخیص کالا از دبی به چه صورت است؟ در این مقاله به معرفی پرفروش ترین کالاهای وارداتی دبی به ایران می پردازیم. همانطور که مستحضر هستید هر کشوری برای رفع نیاز های مردم و سرزمین خود نیاز به برقراری ارتباط با سایر کشور ها دارد. حتی کشور عزیزمان ایران از این قاعده مستثنی نیست. به طور کلی ترکیه و امارات متحده ی عربی بیشترین سهم را در این خصوص دارند. در واقع آمار و ارقام نشان می دهد که امارات به عنوان دومین وارد کننده ی کالا به ایران محسوب می شود. به عبارت ساده تر دبی و دیگر شهر امارات دومین قطب واردات دریایی ایران هستند. به همین دلیل ترخیص کالا از دبی برای ما بسیار مهم و حائز اهمیت است. چون برخی از کالاهای وارداتی دیگر کشور ها، از دبی به ایران انجام می شود. بنابراین اهمیت ترخیص کالا از دبی بسیار زیاد است. در این مقاله به این موضوع پرداخته و در خصوص آن صحبت خواهیم کرد.

ترخیص کالا از دبی

منظور از ترخیص کالا از دبی چیست؟

ترخیص کالا از دبی یا بهتر بگوییم ترخیص کالا از هر کشوری نیاز به سپری کردن مراحل و تشریفات خاص خود است. البته نباید این موضوع را فراموش کرد که فرایند و روند ترخیص کالا در هر کشوری متفاوت است. اما از لحاظ اصول و قواعد مربوط به گمرک بسیاری از کشور ها در یک استاندارد قرار دارند. مطمئنا اگر کالایی را در ایران ترخیص کرده باشید به سادگی هرچه تمام تر می توانید ترخیص کالا از سایر کشور ها را درک کنید. البته نباید این نکته را فراموش کرد که قوانین و قواعد مربوط به ترخیص کالا هر کشور ممکن است متفاوت باشد. یا قانون های دیگری در آن گنجانده شده باشد که به راحتی قابل انجام است.

 ترخیص کالا از دبی و پرفروش ترین کالاهای وارداتی

ترخیص کالا از دبی یکی از مهم ترین کارهایی است که یک تاجر به آن آشنا است. اما سوالی که برای بسیاری از کاربران به وجود می آید این است که کالاهای وارداتی دبی چیست. به طور کلی پرفروش ترین و مهم ترین محصولات وارداتی از کشور امارات به ایران به شرح زیر است:

 • لوازم ورزشی.
 • ماشین آلات مربوط به جاده سازی.
 • لوازم یدکی ماشین و ماشین های صنعتی.
 • تجهیزات پزشکی.
 • میوه های گرمسیری.
 • برنج و حبوبات.
 • توتون و تنباکو.
 • انواع مختلف روغن های صنعتی.
 • مقوا، چسب و کاغذ.
 • دستکش و مواد پلاستیکی.
 • تجهیزات و لوازم بسته بندی.
 • پیچ و مهره و آسانسور.
 • کاکائو و قهوه.
 • ادویه جات و جو.
 • محصولات فولادی و فلزی.
 • نخ، انواع پارچه و لوازم خرازی.
 • انواع ویتامین ها.

تجارت ایران و امارات

ترخیص کالا از دبی تنها کاری نیست که بازرگانان ما انجام می دهند. بلکه مراوده بین کشور ایران و امارات به صورت دو طرفه است. به طوری که سهم ایران نسبت به امارات بیشتر است. کشور عزیز ما ایران و همچنین امارات با توجه به اینکه بر روی زمین مرز مشترکی با یکدیگر ندارند. اما نکته ی قابل توجهی ذهن شما را درگیر خواهد کرد. چون علاوه بر عدم مرز مشترک بین ایران و امارات. این دو کشور از لحاظ تجاری بعد از چین بیشترین ارتباط و مراوده را با یکدیگر دارند. این مراودات به صورت دریایی و هوایی انجام می شود. فراموش نکنید که کشور ایران به امارات هم صادرات انجام می دهد. سهم ایران از صادرات به امارات چیزی نزدیک به 16 میلیارد دلار است. کارشناسان با تخمین های خود به این نتیجه رسیدند که صادرات کشور به امارات تا 3 سال آینده از لحاظ مالی دوبرابر خواهد شد. یعنی چیزی حدود 30 میلیارد دلار که این رقم در مقایسه با واردات بسیار بیشتر است.

مزایای ترخیص کالا از دبی

با توجه به اینکه کشور امارات نزدیک به 45 منطقه ی آزاد تجاری دارد. به همین دلیل از لحاظ واردات در شرایط بسیار خوبی قرار گرفته است. البته غیر از ترخیص کالا از دبی محصولات صادراتی از این کشور یعنی امارات انجام می شود. چون به عنوان یکی از مسیر های بین المللی شناخته شده و این کشور سود خوبی در این زمینه از آن خود می کند.

به همین دلیل کشور ایران می تواند از لحاظ تجاری و اقتصادی سود بسیار خوبی از این قضیه ببرد. چون کشور امارات و ایران از لحاظ جغرافیایی بسیار به یکدیگر نزدیک هستند. این موضوع باعث می شود که واردات و صادرات با این کشور بسیار آسان باشد.

یکی از مزیت های ارتباط با کشور امارات و دبی این است که هزینه های حمل و نقل ارزان بوده و حمل و نقل کالا با سرعت بالایی انجام می شود. دیگر مزیت ارتباط با کشور امارات این است که امکان کراس استافینگ و ترنس شیب قابل انجام شود. در واقع منظور این است که بدون خروج کالا از کانتینر می توان عملیات بارگیری محصولات و کالاها را در محل دیگر انجام داد. این روش برای کشور ایران به دلیل تحریم ها بسیار مفید است.

ترخیص کالا از دبی

 واردات قطعی از کشور امارات و دبی

ترخیص کالا از دبی و واردات از امارات تنها راه درآمدی این کشور نیست. بلکه واردات مجدد کالا درآمد بسیار هنگفتی را برای امارات به ارمغان می آورد. در واقع با توجه به تمهیدات و سیاستگذاری های درست و بلند مدت به راحتی از واردات مجدد کسب درآمد می کنند. یکی از نکات قابل توجه این است که کالاهای مختلف را می توان در مناطق آزاد امارات انبار کرد. البته پس از ترخیص کالا و ارسال مرسوله به کشور مقصد مالیات پنج درصدی وضع شده بر بار عودت داده می شود.

لازم به ذکر است که با واردات قطعی می توان کالا را از دبی ترخیص کرد. البته انجام این کار با کسر مالیات و عوارض گمرکی انجام می شود. شرایط ترخیص کالا را صاحب کالا تشخیص می دهد. شایان ذکر است که حقوق گمرکی که پرداخت شده قابل عودت نیست.

 نتیجه گیری

ترخیص کالا از دبی به علت روابط تجاری مناسب ایران و امارات به سادگی انجام می شود. مطمئنا در آینده ای نه چندان دور شاهد مشارکت بیشتر بین این دو کشور خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.