با مفهوم صادرات بیشتر اشنا شوید

فهرست مطالب

صادرات به صورت مستقیم  در این مقاله با مفاهیم بیشتر مانند صادرات به صورت قطعی – صادرات به صورت غیر مستقیم و به طور کلی با مفهوم صادارت آشنا می شویم با شرکت صادرات و واردات هورداد تجارت همراه باشید

صادرات در سطح بین المللی و از نظر لغوی به انگلیسی اکسپورت (Export) نامیده می شود. در حقیقت به فرایندی گفته میشود که در طی آن نسبت به انتقال و یا ارسال یک کالا از محلی به محل دیگر اقدام میگردد. ولی اگر بخواهیم از سوی سازمان گمرک کشور عزیزمان ایران صادرات را معنا کنیم به خروج کالا از قلمرو گمرک کشور ایران به مقصد یک کشور دیگر با رعایت قوانین تمامی قوانین و مقررات حاکم صادرات گفته میشود. همچنین به هر شخص با تابعیت حقیقی و یا حقوقی که مجوز وزارت بازرگانی و یا همان کارت بازرگانی را داشته باشد و نسبت به صادر کردن یک جنس و کالا اقدام نماید صادر کننده گفته می شود. اگر می خواهید با مفهوم صادرات و انواع مختلف آن بیشتر آشنا شوید با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

صادرات به صورت مستقیم

زمانی که خریداران خارجی، یک شرکت را به انجام صادر کردن تشویق می کنند شرکت مورد نظر از روش صادر کردن به صورت مستقیم استفاده مینماید. همچنین در صورتی که یک فروشنده و یا صادرکننده به قدری صادراتش گسترده و در ابعاد وسیع باشد که خود بتواند هزینه های مربوط به اداره سازمانی که مربوط به صادر کردن کالای مورد نظر است را تماما پرداخت نماید باز هم از روش مستقیم صادرات استفاده می کنند. زمانی که یک شرکت و یا گروه نسبت به صادرات مستقیم اقدام می کنند تمامی فعالیت های مهم و حیاتی جهت تحویل و فروش کالا های مورد نظر خود را در کشور مقصد عهده دار خواهد شد که از جمله این وظایف و فعالیت ها می توان به ارائه مدارک و اسناد مورد نظر برای انجام صادر کردن، یافتن بازار هدف، یافتن میزان ظرفیت بازار، یافتن خریدار و تحویل گیرنده کالا و همچنین ایجاد فضا و بستر مناسب برای توزیع کالا و هزینه های مربوط به حمل و نقل و بیمه محصول اشاره کرد.

صادرات به صورت غیر مستقیم

 

صادرات غیر مستقیم
صادرات غیر مستقیم

اکثر شرکت ها و یا گروه هایی که به تازگی وارد فعالیت های تجاری و صادرات شده اند از روش غیر مستقیم استفاده می کنند. در این روش احتیاج به سرمایه کمتری در مقایسه با روش مستقیم بوده و همچنین شرکت و گروه مورد نظر لازم است قرارداد های فروش را برای فروشندگان در خارج از کشور تنظیم کند. همچنین با توجه به فرایند موجود در این روش خطر اینکه سرمایه از بین برود بسیار کمتر بوده و ریسک کمتری برای صادرکنندگان ایجاد خواهد شد. روش مستقیم خود به چند روش مجزا قابل انجام است که یکی از مهمترین آنها استفاده از شرکت های تجاری است.

صادرات

از جمله مهمترین شرکت های تجاری که در بازار صادرات امروز در حال فعالیت هستند شرکت های ژاپنی می باشد. این شرکتها به عنوان یک شکل پیشرفته تر از تاجران صادر کننده به حساب آمده و کالا های مختلف را از تولیدکنندگان خریداری کرده و هزینه لازم را پرداخت می کند. سپس آن را به سمت بازار های هدف در کشورهای مختلف صادر می نمایند. در حقیقت این نوع صادر کردن مانند فروش در داخل کشور می باشد و تنها تفاوت آن در این است که در این روش هیچ گونه احتیاجی به کنترل و یا داشتن اطلاعات در مورد بازار نمی باشد. از دیگر روش های صادرات انجام شده به صورت غیرمستقیم میتواند به سازمان های تعاونی صادرات و همچنین شرکت های مدیریت صادرکننده اشاره نمود که در این روش شرکت واسط توافق می کند تا تمامی مراحل مربوط به فرایند صادر کردن کالا را مانند تخفیفات، انجام روش های مختلف تبلیغاتی و حمل و نقل و غیره را برای شرکت مورد نظر بر عهده بگیرد و در ازای آن حق الزحمه دریافت کند.

صادرات به صورت قطعی

اگر یک کالا به خارج از منطقه گمرکی کشور ارسال شود و پس از انجام این کار فروش و مصرف در یک کشور خارجی باشد نام این گونه صادرات قطعی می باشد. فرد صادر کننده در این روش از پرداخت هرگونه حقوق گمرکی و سود بازرگانی مالیات و انواع مختلف عوارض منع بوده ولی لازم است هزینه های گمرکی را به صورت تمام و کمال در نظر گرفته و پرداخت نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *