با مفهوم واردات بیشتر اشنا شوید | هورداد تجارت تاو بین الملل

با مفهوم واردات بیشتر اشنا شوید

فهرست مطالب

واردات را اگر بخواهیم به ساده ترین شکل ممکن تعریف کنیم به تهیه انواع مختلف اقلام، کالاها و محصولاتی گفته می‌شود که در یک کشور تولید نشده و یا کمتر از میزان تقاضا وجود دارد و در نتیجه کالاهای مورد نظر را از کشورهایی که تولید کننده آن هستند و یا کالای مورد نظر را تامین می کنند به کشور مقصد وارد می نمایند. از جمله مهمترین عواملی که باعث می‌ شود یک کشور نسبت به واردات محصولات اقدام کند محدود بودن کشور مورد نظر برای تولید برخی محصولات می باشد. در برخی مواقع وارد کردن یک کالا نسبت به تولید کردن آن به صرفه تر است و در نتیجه کشور مورد نظر و دولت آن اقدام به وارد کردن کالای مورد نظر می نمایند. در فرایند واردات بسیاری از شرکت ها، اشخاص و گروه ها با توجه به تبادلات و تجارتی که انجام می ‌شود از سود مناسبی کسب کرده و در عین حال خدمات مناسبی نیز باید ارائه دهند. اگر می خواهید در مورد واردات اطلاعات بیشتری کسب کنید به شما توصیه می کنیم تا ادامه مقاله را مطالعه نمایید.

 

واردات
واردات

 

فرایند انجام واردات

در حالت کلی انجام فعالیت‌های مربوط به تجارت و بازرگانی و همچنین واردات حساسیت بسیار بالایی دارند و فردی و یا گروهی که می‌خواهند نسبت به واردات یک کالا و محصول اقدام کنند باید علم و آگاهی بسیار مناسبی در این زمینه داشته باشد. در مورد مراحل فعالیت های وارداتی باید بگوییم که ابتدا باید بازاریابی برای محصول مورد نظر به صورت تخصصی انجام شده و تمامی زمینه ها از جمله به صرفه بودن وارد کردن کالاهای مورد نظر و تقاضای لازم برای کالای مورد نظر سنجیده شود. در ابتدا باید کالای مورد نظر و کشوری که آن کالا را تولید و صادر می‌کند مورد آنالیز قرار گرفته و پیدا شوند.

 

فرآیند انجام واردات
فرآیند انجام واردات

 

سپس لازم است تا نمونه کالا تهیه شده مورد بررسی قرار گرفته شود و بعد از آن باید با صادر کننده ارتباط برقرار کرده و اقدامات لازم در ارگان گمرک اتخاذ شده و همچنین مجوز های لازم دریافت گردد. یکی از مهم‌ترین مواردی که در هنگام انجام فرآیند های وارداتی باید مد نظر قرار دهیم این است که شما حتما باید کارت بازرگانی داشته باشید. بعد از پرداخت هزینه های واردات همچنین هزینه های مربوط به تولید کننده کالا، گروه و یا شخص صادر کننده، کالای مورد نظر شما را آماده و با توجه به نوع حمل و نقل برای تحویل به شما آماده سازی می گردد و در انتها نیز لازم است و اظهارنامه ترخیص کالا تحویل گردد و همچنین تمامی مدارک مورد نیاز ارائه و هزینه ‌های مربوط به گمرک و تحویل کالا به صورت کامل پرداخت شود.

مهمترین مزایای واردات چیست؟

زمانی که در یک کشور نسبت به واردات اقدام می گردد و رشد اقتصادی و همچنین فرهنگی بسیار مناسبی ایجاد شده که در نتیجه بر فرهنگ و رفتار جامعه مورد نظر تاثیر گذاشته و همچنین باعث می‌شود تا بسیاری از کسب و کارها سود مناسبی را دریافت کرده و چرخه اشتغال و درآمدزایی و همچنین به خدمت درآمدن و فعالیت نیروی انسانی به چرخش در آید. البته لازمه این موضوع این است که میزان وارد کردن و میزان صادرات تعادلی هماهنگ داشته باشد و همچنین واردات باعث می شود تا سطح کیفی زندگی در یک کشور افزایش پیدا کرده، چرا که بعضی از منابع و مسئولان نفت در داخل یک کشور وجود نداشته و یا قادر به تولید آن نیستند همچنین وارد کردن باعث می‌شود تا استراتژی های حفظ تراز تجاری به صورت کامل رعایت گردد. همچنین با انجام واردات به صورت اصولی و سازمان یافته و سطح رفاه و مطلوبیت را در طبقات و اقشار مختلف یک جامعه افزایش پیدا کرده و سطح زندگی افراد بهبود پیدا می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.