بررسی مراحل ترخیص کالا از گمرک | هورداد تجارت تاو بین الملل - نکات مهم در ترخیص کالا

بررسی مراحل ترخیص کالا از گمرک

فهرست مطالب

مقدمه

فرایند ترخیص کالا از گمرک به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که براساس آن یک کالا مجوز صدور یا ورود به یک کشور را دریافت می‌کند. محل اصلی ترخیص کالا گمرک بوده که کالاها بعد از ورود به آن و طی کردن مراحل قانونی، جواز لازم برای ورود یا خروج از یک کشور را دریافت می‌کنند. در ادامه با این مراحل همراه باشید.

ثبت اظهار از طریق سیستم گمرکی

مراحل ترخیص کالا زمانی آغاز می گردد که کالا به گمرک ارسال گردد. اولین گام در ترخیص کالا موضوع تکمیل اظهارنامه واردات و ورود اطلاعات در سیستم گمرک کشور است.

در این بخش بصورت آنلاین و از طریق سامانه EPL  اطلاعات این قسمت انجام می گردد. با توجه به این که تمامی گمرکات کشور به این سیستم مجهز شدن، اتوماسیون اینترنتی در این زمینه کمک بزرگی به مجموعه می کند. طبق دستورالعمل وب سایت اداره گمرک کشور اظهارنامه گمرکی باید به گمرک تحویل داده شود و اظهارکننده کالا باید تمامی اطلاعات مربوطه را در آن وارد کند.

مبلغی که توسط صاحب کالا به عنوان حقوق ورودی باید پرداخت گردد، یکی از اطلاعات بسیار مهم و اساسی موجود در اظهارنامه است که در مرحله تکمیل اظهارنامه محاسبه می شود.

مدارک لازم برای اظهار کالا جهت واردات

 • اظهارنامه واردات قطعی (ثبت نام در سامانه EPL)
 • کپی کارت بازرگانی معتبر
 • قبض انبار
 • بارنامه
 • ترخیصیه
 • گواهی مبدأ
 • فاکتور خرید
 • اعلامیه تأمین ارز یا نامه برات
 • پروفورما
 • مجوز ثبت سفارش
 • لیست عدلبندی
 • بیمه نامه گمرکی
 • پروانه بهره برداری
 • کاتالوگ و بروشور
 • مجوزهای قانونی (گواهی بهداشت، استاندارد، انرژی اتمی، قرنطینه نباتی و غیره )
 • وکالتنامه رسمی، کارت حق العملکاری
 • پروانه صادراتی

تایید اظهارنامه

زمانی اظهارنامه تأیید می گردد که در مرحله ثبت نام سیستم الکترونیکی از طرف برنامه شماره سریال و شماره عطف ارسال گردد. این دو شماره داخل سایت را پرینت گرفته و در جای مطمئنی نگهداری کنید (در مراحل بعدی نیاز است).

دریافت شماره ثبت (کوتاژ) در دایره احراز هویت و تعیین مسیر

در این مرحله به احراز هویت و اظهار کالا اختصاص دارد. دایره احراز هویت دایره فنی گمرک است که در ابتدا اسناد دریافتی را بررسی  کرده و در صورت تایید آنها، شماره ثبت ( همان کوتاژ) را درج می نماید. در حقیقت کوتاژ به معنای ثبت اظهارنامه واردات یا صادرات کالا در گمرک است و به هر اظهار نامه ثبت شده، یک شماره اختصاص داده می شود که به این شماره کوتاژ گفته می شود. بعد از دریافت شماره کوتاژ ، اظهارنامه مهر و قفل می شود.

مسیر های گمرکی

در گمرک با استفاده از سیستم مدیریت ریسک از سه مسیر سبز، زرد و قرمز برای ترخیص کالا  استفاده می شود. که تعیین مسیر از طریق سیستم کامپیوتری و با توجه به عواملی همچون درصد مأخذ حقوق ورودی، نوع کالا، اعتبار صاحب کالا و اظهارکننده و کشور سازنده  است و یا حتی این مسیر می تواند کاملا تصادفی یا شانسی انتخاب شود. مسیرهای گمرکی به دلیل کمبود نیرو و صرفه جویی در زمان و مشکلات دیگر به این حالت ایجاد شده است.

پیشنهاد مطالعه: چند نکته درباره همکاری و واردات کالا از چین

مسیر سبز

اخذ مجوزهای لازم و یا مستقیما ارجاع به صندوق.

مسیر زرد

بررسی اسناد توسط کارشناس سرویس گمرک ، بخش دایره ارزش و سپس ارجاع به صندوق

مسیر قرمز

ارزیابی و کتترل کالا به صورت فیزیکی ، اخذ مجوزهای لازم ، بخش دایره ارزش، بررسی اسناد توسط کارشناس سرویس گمرک و سپس ارجاع به صندوق با توجه به مسیر تعیین شده برای هر کالا، کنترل و ارزیابی اقلام صورت می گیرد.

اگر در دو مسیر قرمز و یا زرد قرار بگیرید محموله شما نیاز به کنترل دارد که به این ترتیب، یا بسته کالا باز و توسط ارزیاب گمرک بررسی و با اسناد مطابقت داده می شود و یا فقط نیاز به بررسی اسناد توسط رئیس سرویس گمرک مربوطه می باشد، بعد از این که این مرحله با موفقیت به اتمام رسید و محموله از نظر ارزش و کلیت و تعداد مشکلی نداشت، در بخش دایره ارزش، ارزش اظهاری، سوابق گمرکی و دیگر روش های تعیین ارزش مورد بررسی قرار می گیرد.

اخذ مجوزهای لازم

مجوزهای لازم که توسط سیستم و کارشناس با توجه به کالا تعیین گردیده است باید تکمیل شود. استاندارد، قرنطینه ،بهداشت،  مخابرات، تجهیزات پزشکی، جهاد، انرژی اتمی، وزارت راه، مالیات و … از جمله مجوزهای لازم در این بخش می باشند.

تعرفه و تطبیق کالا توسط کارشناس

کارشناس به بررسی تعرفه و تطبیق کالا با اسناد می پردازد. همچنین کارشناس سرویس به اسناد و الزامات ورود نظارت می کند. رئیس سرویس نیز به بررسی امضاها و روند نهایی پرونده می پردازد و تایید نهایی توسط او صادر می گردد.

پرداخت به صندوق و صدور سند ترخیص

دراین قسمت پس از اینکه مبلغ پرداختی از سوی گمرک مشخص گردید، صاحب کالا هزینه را به صورت فیش نقدی به حساب گمرک واریز می کند سپس فیش پرداخت را گرفته و  پروانه سبز گمرکی برای وی صادر می شود. پروانه سبز سندی است که درگمرک صادر می شود و به معنای آن است که عملیات ارزیابی به پایان رسیده است و صاحب کالا با گمرک تسویه کرده و می تواند مقدمات خروج کالای خود را از گمرک فراهم نماید .

انبارداری و اجازه بارگیری

پس از پایان مراحل کار در سرویس ارزیابی در هر سه مسیر ذکر شده پروانه های مهر شده و صدور سند ترخیص، هنگامی که تسویه های لازم با شرکت حمل و نقل صورت گرفت با توجه به دریافت قبض انبار و سایر مدارک لازم ، گمرک مجوز بارگیری را صادر می کند و مبلغی به عنوان مبلغ انبارداری توسط مسئول نگهداری کالا از صاحب کالا دریافت می شود.

خروج

پس از آن که شخص تمامی کارهای مربوط به ترخیص کالا را انجام داد، می تواند بیجک انبار را توسط انبار دار گمرک دریافت کند. بیجک انبار بعد از کنترل پروانه سبز گمرکی و  همچنین مهر درب خروج  صادر می شود و نشان می دهد که کالای مربوطه به  صاحب کالا تحویل داده شده است و می تواند برای بارگیری کالا ورودی، وسیله نقلیه مورد نظر خود را را وارد گمرک کند. در این مرحله نیز، محموله دوباره بررسی شده و سپس اجازه خروج کالا داده خواهد شد.

یکی از مهمترین اوراق جهت ارائه به گمرک که شامل اطلاعات همچون نام صاحب کالا – نام شرگت حمل – نوع کالا -وزن کالا- نوع بسته بندی- تاریخ ورود به مرز- تاریخ تخلیه در انبار- تعداد بسته ها- مشخصات کانتین (در صورت کانتین بودن)- ایرانی یا خارجی بودن وسیله حمل- شماره قبض انبار (شماره پیگیری انبار)- توضیحات همچون انبار نگهداری- شرایط تخلیه (پارگی- شکستگی- فرورفتگی)محل نگهداری کالا در انبار گمرک – مدت زمان نگهداری کالا در انبار (متروکه)

سندی که به موجب آن از نظر شرکت حمل صاحب کالا تمامی کارمزد ها و هزینه ها را پرداخت کرده و می تواند کالای خود را از گمرک خارج کند که به اشکال و فرمت های مختلف از قبض ماشینی، چاپی و حتی مهر و توضیح بر روی قبض انبار می باشد.

کسب اطلاعات بیشتر در مورد گمرک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.