تجارت با عمان و هر آنچه باید بدانید | هورداد تجارت تاو بین الملل

تجارت با عمان و هر آنچه باید بدانید

فهرست مطالب

برای تجارت با عمان نیاز به دانستن اطلاعاتی در مورد وضعیت این کشور از لحاظ سیاسی، اقتصادی و قوانین و مقررات مربوطه دارید. در این مقاله سعی شده است تا حد امکان آشنایی مختصری با کشور عمان برای شما فراهم شود.

آنچه باید از مردم عمان و کشورشان بدانیم

برای بسیاری از ما ایرانی‌ها کشور عمان علی‌رغم همسایه بودن، اما چندان شناخته شده نیست. احتمالا شما هم با شنیدن نام این کشور به یاد سلطان قابوس و میانجیگری‌های مقامات عمان در منازعات سیاسی و بین‌المللی خواهید افتاد.

روابط مناسب سیاسی این کشور با سایر دولت‌ها، دسترسی به‌ آب‌های آزاد و وجود زیرساخت‌ها و پتانسیل‌های مناسب باعث شده تا عمان به یکی از قطب‌های تجاری منطقه تبدیل شود.

بنابراین تجارت با همسایه جنوبی می‌تواند برای بسیاری از تجار و صادرکنندگان سود خوبی به همراه داشته باشد. به شرط آنکه به خوبی بتوان گام‌های لازم را برداشت.

تجارت با عمان

نحوه تجارت با  عمان

کشور عمان دارای دسترسی مناسبی از همه جهت‌ها به آب‌های آزاد دارد. وجود تعداد زیادی از بندرهای بارکشی کالا و فراهم‌کردن زیرساخت‌های وارداتی و صادراتی در این کشور، باعث شده است تا عمان به یکی از قطب‌های تجارت در منطقه تبدیل شود. امروزه، بسیاری از تاجران کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به صادرات به عمان مشغول هستند و سود زیادی از این طریق کسب می‌کنند.

اقتصاد عمان بیشتر بر پایه صنایع کشاورزی، مواد معدنی و همین‌طور صنعت سودآور ماهیگیری می‌باشد. این موضوع در حالی اتفاق افتاده است که اکثر مناطق کشور عمان دارای اقلیم خشک و بیابانی هستند! البته صادرات نفتی هم تاثیر به‌سزایی در درآمدزایی دولت این کشور دارد. بر این اساس، تاجران عمانی بیشتر قصد دارند تا محصولات کشاورزی و معدنی را به داخل کشور وارد کنند.

همانطور كه ذكر كرديم، عمان دارای بنادر تجاری و كشتی‌های باربری زيادی است. بنابراين به نظر می‌رسد، مهم‌ترين فاكتور در صادرات به عمان، داشتن خط مستقيم كشتيرانی به آب‌های اين كشور و تجارت دريايی می‌باشد. كشورهایی مانند امارات و عربستان هم موقعیت جغرافیایی مناسبی نسبت به عمان دارند و هم برنامه‌ريزی مناسبی برای صادرات كالا به عمان از مسير دريا را تدارك ديده‌اند. بنابراين اين دو كشور به همراه چين، بیشترین صادرات کالا به عمان را دارا هستند. متاسفانه کشور ایران، بستر مناسبی را در این خصوص ایجاد نکرده است و اکثر شرکت‌ها و بازرگانان ايرانی در مقابل رقبای خارجی هنگام صادرات به عمان، شكست می‌خورند.

رقابت در صادرات به عمان به نحوی شديد است كه برخی از تاجران ايرانی با استفاده از و واسطه‌گری توسط تاجران كشورهای مختلف، اقدام به تجارت با عمان می‌كنند. به طور مثال طرف ايرانی ابتدا كالاهايش را به امارات صادر می‌كند و از آن طريق، صادرات كالا به عمان اتفاق می‌افتد. البته اين روند، مشكلات خاص خودش را هم در پی خواهد داشت. اما به هرحال، صادرات به عمان برای تاجران تا حدی سود سرشار در پی دارد كه حاضرند دردسر اين كار را هم به جان بخرند.

اقتصاد عمان

برای صادرات به عمان باید شناخت کاملی از اقتصاد و راه‌های درآمدی آن داشته باشیم. اقتصاد عمان متاثر از نفت است. البته میزان منابع نفت آن‌ از سایر کشورهای همسایه کمتر است.

از دیگر مواردی که اقتصاد عمان بر آن متکی است می‌توان به فعالیت‌هایی در حوزه کشاورزی و معادن و همچنین صنعت ماهیگیری اشاره کرد. این درحالی است که بیشتر مناطق این کشور دارای آب و هوای خشک و بیابانی است.

آمارهای صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی، سازمان بین‌المللی کار و سازمان تجارت جهانی داده‌هایی را در خصوص میزان تولید ناخالص این کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی منتشر کرده اند.

تجار ایرانی در عمان

از آنجایی که موقعیت و وضعیت کشور عمان چه از لحاظ سیاسی و چه فرهنگی و تجاری با کشور ما مناسب است و در واقع یک موقعیت منحصر به فرد برای تجار ایرانی است لذا زمینه ها و موقعیت های مناسبی برای تجار ایرانی در عمان فراهم شده است. از جمله مهم ترین مزایای تجار ایرانی در این کشور این است که این تجار می توانند مالکیت کامل مسکن و املاک تجاری و صنعتی خود در این کشور را داشته باشند. در واقع این قانون از سوی دولت عمان تصویب شد تا انگیزه ی سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در بخش های غیر نفتی در این کشور افزایش یابد.

از دیگر قوانینی که این کشور برای افزایش و جذب سرمایه گذاران خارجی و تجار ایرانی در عمان تصویب کرده است شامل مالکیت صد در صدی تجار خارجی، ارائه ی وام ها و تسهیلات کلان و کم بهره، معاف کردن تعرفه های گمرکی برای تجاری که قصد وارد کردن محصولات صنعتی به این کشور دارند، معاف کردن تعرفه های گمرکی برای واردات مواد اولیه ی کارخانجات خارجی که در این کشور فعالیت دارند و غیره می باشد.

قوانین ارزی تجارت با عمان

در عمان نظارت بر ورود و خروج ارز وجود ندارد. بانک مرکزي این کشور، در مقایسه با بانک مرکزي سایر کشورها با اعمال کمترین کنترل، محدودیتی براي دادوستد با ارزهاي خارجی ایجاد نکرده است. در این کشور، به دلیل نرخ متفاوت تبدیل ارز در اماکن تجاري بهتر است، در صرافی پول خود را با ریال عمان معاوضه کنید. بیشتر بانک‌هاي این کشور داراي دستگاه‌هاي خودپرداز هستند و بیشتر کارت‌هاي اعتباري را می‌پذیرند. نرخ این دستگاه‌ها براي تبدیل ارز کارت‌هاي اعتباري غیرداخلی، بالاتر از نرخ معمول است.

تجارت با عمان

مهم‌ترين اقلام صادراتی ايران به عمان

علاوه بر خشك‌بودن اقليم عمان كه يكی از محدوديت‌های كشاورزی در این کشور به شمار می‌آيد، عمان از نظر صنعتی هم زياد پیشرفته نیست. بنابراین عمان نیاز خواهد داشت تا چشم به محصولات صنعتی و ماشین آلات سایر کشورها بدوزد تا نیاز خود را برآورده کند. در این راستا، بیشترین کالاهایی که به عمان وارد شده‌اند، جزو صنایع فولادی و تجهیزات برقی و مکانیکی هستند. هم‌چنین وسایل صوتی و تصویری به همراه لوازم جانبی موردنیاز، زغال‌سنگ و سایر سوخت‌های فسیلی، مواد شیمیایی آلی، محصولات پلاستیکی، سنگ‌ها و فلزات ارزشمند و گران به همراه مبلمان و صنایع دستی متنوع، جزو اقلامی هستند که بیشتر از سایر کالاها به عمان وارد شده‌اند. صادرات مواد غذایی و صادرات میوه‌های خشک، دارای بیشترین ارزش و سودآوری برای کشورهای مختلف هستند.

صادرات به عمان از طریق ایران هم روزبه‌روز در حال افزایش است. در ادامه مهم‌ترین اقلامی که از طریق کشور ایران به عمان صادر می‌شوند را به طور کامل معرفی می‌کنیم.

خودرو سواری و تجهیزات جانبی انواع خودرو مانند روغن موتور

حبوبات

صنايع غذايی

ذرت دامی

میوه و سبزیجات مختلف مانند هندوانه، کیوی، لیمو، خرما، انگور، خربزه و سیب‌زمینی

انواع آجیل و خشکبار

جو دامی

دستگاه تصفیه آب خانگی و تجهیزات جانبی مربوطه

آهن و فولاد

تلویزیون

فرومنگنز پرکربن

قرص سوپکسول

مصالح ساختمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.