ترخیص کار گمرک | هورداد تجارت تاو بین الملل

ترخیص کار گمرک

فهرست مطالب

 

ترخیص کار گمرک چه کسی است و چه وظایفی دارد؟

شاید شما هم با واژه ترخیص کار گمرک مواجه گردیده باشید و بخواهید بدانید که‌این شخص ترخیص کار کیست و چه وظایفی بر عهده دارد؟ برای جواب به‌این پرسش ما امروز در‌این مقاله تصمیم داریم مفصلا راجع به با ترخیص کار گمرک، وظایف و خصوصیت های یک ترخیص کار معتبر صحبت کنیم؛ براین اساس اگر شما هم تمایل دارید با این شخصیت و وظایف وی در حیطه فعالیت های گمرکی آشنا گردید در مطالعه ادامه این مقاله با ما همراه گردید.

در وهله اول می بایست بگوییم ترخیص کار گمرک که آن را با عنوان حق العملکار گمرک نیز میشناسیم، شخصیتی میباشد حقیقی یا این که حقوقی که از جانب صاحب کالا وکالت می‌گیرد تا کالای وارد شده او را از گمرک ترخیص نماید، در واقع ترخیص کار گمرک نماینده قانونی مالک کالا در زمینه ترخیص کالاهای وارداتی او از گمرک است.

ترخیص کار گمرک

وظایف یک ترخیص کار حرفه ای

همانگونه که در بالا اشاره شد، مهم ترین وظیفه ی یک ترخیص کار، صرفه جویی در زمان و هزینه، جهت ترخیص بار و انجام هماهنگی های موردنیاز با گمرکات، به عنوان نماینده ی صاحب کالا است. با توجه به وجود قوانین دشوار واردات و صادرات در کشور ما بایستی قبل از ورود یا این که خروج انواع بار از گمرکات، افراد حقیقی یا این که حقوقی نسبت به ثبت سفارش اقدام کنند. یکی‌از دیگر از وظایف ترخیص کار این میباشد که، مجوز حق ورود به کشور را قبل از وارد نمودن محصول به وسیله مبادی گمرکی را بگیرد. یک ترخیص کار حرفه ای اطلاعات کاملی از قوانین صادرات یا این که واردات گمرک کشور و بین الملل دارد. مهارت بالای ترخیص کار گمرک سبب می‌گردد تا مالک بار کمترین ضرروزیان را ناشی از امورات گمرکی ببیند. علاوه بر مجوزهای ثبت سفارش برای صادرات یا این که واردات، مجوز های جانبی فراوان دیگری نیز می‌باشند؛ شخصی که مبادرت به ترخیص می کند می بایست با اطلاع از این مجوزها و انجام سریع آن‌ها میتواند به مالک بار در ترخیص به موقع کالاها و اجناس کمک کند.

ترخیص کالاهای متعدد نیاز به مجوز های جانبی مختلف دارد. از جمله مجوز کالاهای پزشکی و خوراکی یا این که آزمایشگاهی و غیره هر مورد جواز های جانبی مختص به خود را دارا هستند که، ترخیص کننده گمرک، می بایست با علم و هوشیاری کامل نسبت به مقررات گمرکی، بتواند به نحو احسنت تشریفات صادرات یا این که واردات این نوع کالاها را انجام دهد.

تفاوت حق العملکار با ترخیص کار گمرک

شاید در ظاهر ترخیص کار و حق العملکار با هم تفاوتی نداشته باشند البته در واقع این طور نیست. اگر یک ترخیص کار گمرک بتواند مجوز و پروانه های کاری مشخصی را اخذ نماید تحت عنوان حق العملکار شناخته میگردد.

درواقع حق العمل شغل شخصیتی میباشد که با اسم خود اما به نیابت از فرد یا این که شرکتی دیگر عملیات مشخصی را اعمال میدهد و در قبال ایفا آن مزد یا این که حق العمل میگیرد.

بایستی دقت داشت که حق‌العمل‌کار نماینده وجود ندارد و وکالت ندارد در مقابل از جانب فرد و شرکت نیابت دارد.کسی که نمایندگی یا این که وکالت دارد، با اسم موکل خویش خرید و فروش انجام می‌دهد. ولی حق العمل کار که نیابت دارد با اسم خودش وارد معامله گردیده و اسم آمر خود را کتمان می نماید.

ترخیص کار گمرک با دارا بودن شرایط زیر حق العملکار شاخته می‌گردد:

قبولی در امتحان حق العمل کاری از گمرک و دریافت پروانه آن

داشتن کارت بازرگانی

ملیت جمهوری اسلامی ایران

کارمند دولت نباشد

داشتن دست‌کم ۲۵ سال سن

نداشتن محکومیت به جرم و جنایت و عدم سوابق قاچاق در گمرک به گواهی کتبی مقامات مربوط

مدرک تحصیلی حداقل دیپلم دبیرستان

پذیرفته شدن در آزمون قانون امور گمرکی و آیین‌نامه آن

چرا ترخیص کار استخدام کنیم؟

همان طور که میدانید در انجام هر خرید و فروش تجاری طرفین مکلف می‌باشند تا کالای متبوع را در هنگامی که گزینش کرده و بر آن توافق گردیده، به دست مشتریان برسانند. در‌حالتی که که روند ترخیص کالای وارد شده یا این که صادراتی در گمرک بیشتراز مدت تعیین شده به طول انجامد، صادرکننده و یا این که واردکننده از این بابت متضرر می‌شوند. بدین ترتیب اگر فرآیند ترخیص کالا از گمرک را به فردی که در این رابطه مهارت داشته و با روند آن تماما شناخت دارند بسپارند می‌توانند فارغ از فوت وقت و در زمان تعیین شده کالای خویش را ترخیص نمایند و نگرانی از این بابت نخواهند داشت.

ترخیص کار گمرک

مراحل انجام تشریفات گمرکی بوسیله ترخیص کار گمرک

در هنگام واردات بار به وسیله کشتی، هواپیما یا این که قطار، شخصی که مبادرت به ترخیص می کند، می بایست با مدارک حمل بار که به وسیله مالک کالا به او داده شد‌ه‌است، به گمرک مراجع کند. به‌این شکل شخصی که اقدام به ترخیص می کند با مراجعه به شعبه شرکت حمل در داخل گمرک، درخواست قبض انبار را می کند.

امروزه با توجه به الکترونیکی شدن بخش اعظمی از امورات ترخیص کار گمرک باید قبل از ارائه مدارک مالی به گمرکات ابتدا کد ساتا را از طریق بانک مربوطه اخذ کند. ارائه کد ساتا بوسیله بانک با توجه به بررسی مدارک مالی مربوطه و پروسه های آن انجام می‌ شود. بعداز اخذ کد ساتا، مبلغ واریزی به حساب گمرک در سامانه “ای پی ال” گمرکات برای کالای مربوطه اظهار می‌شود. ممکن میباشد برخی از مقررات گمرکات شامل کالای ذکر شده خواهد شد و آن بار از پرداخت عوارض گمرکی جهت ترخیص، معافیت داشته باشد؛ که دیگر نیازی به پرداخت ندارد. مبلغ بعد از اعلام به صاحب بار، بوسیله او به شخصی که اقدام به ترخیص می کند، پرداخت میگردد تا به سیستم بانکی گمرک واریز کند. بعد از این مرحله، وضعیت بار به رنگ های مختلفی در میاید.

 

  • مسیر سبز: در‌این مرحله شخصی که مبادرت به ترخیص می کند با مراجعه به قسمت خروج و دریافت اجازه خروج و اعلام آن به شرکت حمل میتواند بار خود را بارگیری و ارسال کنید.

 

  • مسیر زرد: در این مرحله پرونده به یکی‌از کارشناسان مجازی گمرک اعلام میشود، او می بایست با توجه به استانداردهای موجود قیمت، کیفیت و سایر پارامترها را راجع‌به کالا بررسی و مشخص کند.

 

  • مسیر قرمز: این مسیر هنگامی به این رنگ در میاید که علاوه بر نیاز به کارشناسی مجازی، یک کارشناس دیگر جهت بررسی موظف به حضور در محل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.