ترخیص کالا چیست و چگونه انجام می شود؟ | هورداد تجارت تاو بین الملل

ترخیص کالا چیست و چگونه انجام می شود؟

فهرست مطالب

ترخیص کالا یکی از مهم ‌ترین آیتم های مربوط به فعالیت های بازرگانی و تجاری و همچنین بحث صادرات و واردات به حساب می آید. در صورتی که می خواهید در مورد این موضوع اطلاعات مناسبی کسب نمایید به شما پیشنهاد می کنیم تا مطالب ارائه شده در این مقاله را تا انتها با دقت مطالعه کنید:

ترخیص کالا از گمرک با کارشناس شرکت صادرات و واردات هورداد تجارت

ترخیص کالا چیست؟

در حالت کلی اگر بخواهیم ترخیص کالا را توضیح دهیم باید بگوییم  به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که بر اساس آن یک کالا می تواند مجوز لازم را برای وارد شدن و یا صادر شدن از کشور دریافت نماید. مکانی که فرایند مربوط به ترخیص در آن صورت می‌پذیرد گمرک می باشد که کالاها و اقلام مورد نظر بعد از ورود به گمرک و طی شدن فرآیند مورد نظر می‌تواند مجوز لازم را برای وارد شدن و خارج شدن از کشور دریافت کند. در بسیاری از موارد خود فرد واردکننده و یا صادر کننده می‌تواند فرآیند های مربوط به ترخیص اجناس را انجام دهد. ولی این امکان وجود دارد تا یک نفر به نمایندگی از آن شخص مسئولیت فرآیند های انجام شده را پذیرفته و یک دستمزد نیز در مقابل کاری که انجام می‌دهد دریافت کند که به این فرد ترخیص کار گفته می شود. فردی که به عنوان ترخیص کار شناخته می‌شود لازم است تا حتماً کارت بازرگانی داشته باشد.

"<yoastmark

مهمترین مزایا

یکی از مهمترین مزایای ترخیص کالا مجوز دار شدن و قانونی شدن تجارت کالا می باشد. زمانی که شما فرآیند مربوط به آن را انجام می دهید و مراحل قانونی را به انجام می‌رسانید مبادله صورت پذیرفته جنبه رسمی و قانونی پیدا کرده و جدیت کامل پیدا می کند. برای آنکه یک کالا بتواند صادر و یا وارد شود مانند یک منزل مسکونی که نیاز به اخذ مجوز و در نظر گرفتن الزامات قانونی دارد این فرایند نیز باید پروسه های قانونی لازم را طی کند. از دیگر مزایای ترخیص می توان به تعیین ارزش و قیمت کالا اشاره کرد. نهاد ها وظیفه دارند تا اقلام صادراتی و وارداتی مختلف را ارزش گذاری و قیمت گذاری نمایند و در نهایت آنها را در اختیار ارگان هایی مانند گمرک قرار دهند. تمامی هزینه های گمرکی در فرایند ترخیص جنس توسط صادر کننده و وارد کننده برای خروج و ورود کالا پرداخت می گردد که از این موارد می‌توان به عوارض اشاره نمود. بنابراین در این مراحل، صادرکننده و واردکننده نیاز نیست تا هیچگونه هزینه اضافی پرداخت کند.

 

ترخیص اجناس

مراحل و فرایند

فرایند مربوط به ترخیص کالا برای صادرات و واردات دارای یکسری تفاوت و همچنین یک سری مراحل مشترک می باشد. در حالت کلی فرایند ترخیص ممکن است در بازه زمانی کوتاهی صورت پذیرد و ممکن است مدت زمان بسیار زیادی نیاز داشته باشد. تمامی این موارد به میزان تجربه فردی که فرایند ترخیص را انجام می‌دهد یا ترخیص کار بستگی دارد. فرآیندهای مربوط به ترخیص کار معمولاً پیچیده بوده و دائماً قوانین مربوط به آن در حال تغییر می باشد. در حالت کلی این فرایند ها در چهار مرحله اصلی طبقه بندی می شوند که به ترتیب ورود کالا به ارگان گمرک، ارائه اظهارنامه و سایر اسناد مورد نیاز، آنالیز و ارزیابی کالا و اقلام مورد نظر و مورد آخر که مورد نهایی و اصلی نیز می‌باشد صدور سند و مجوز ترخیص می باشد. فرآیند نام برده شده معمولاً در گمرک سایر کشورها نیز به همین صورت است ولی ممکن است در یک سری جزئیات و فرایند هایی دارای تفاوت و تغییر باشد. برخی از فرآیند ها توسط صادرکننده و یا نماینده او انجام شده و برخی از فرآیند ها مربوط به ترخیص کالا توسط سازمان گمرک و یا نهاد های تحت نظارت صورت می پذیرد.

 

بیشتر بدانید : ترخیص کالا از گمرک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.