تعهدات ارزی و چگونگی رفع آن برای وارد کنندگان کالا | هورداد تجارت تاو بین الملل

تعهدات ارزی و چگونگی رفع آن برای وارد کنندگان کالا

فهرست مطالب

رفع تعهدات ارزی برای واردکنندگان کالا چگونه امکان پذیر است؟

رفع تعهدات ارزی، تنها از طریق اثبات مبنای قانونی ورود کالا توسط واردکننده ی آن امکان پذیر است. در غیر این صورت موظف است تا تمامی تعهدات ارزی خود را انجام دهد. در ادامه با روش هایی که باعث رفع تعهدات ارزی می شوند با شما همراه هستیم.

اثبات ایفای تعهد ورود کالا یکی از راه های رفع تعهدات ارزی

در قراردادهای تعهدات ارزی، این واردکنندگان هستند که متعهدین ارزی به شمار می آیند. آثار تعهدات ارزی عبارتند از:
– اصل بقای تعهد را برقرار گذاشته و وارد کننده را ملزم به انجام تعهدات ارزی می کند.
– این واردکننده است که باید خلاف تعهد ارزی را ثابت کند. از آن جایی که تعهد ارزی یک تعهد مثبت است، مطابق با اصل عدم اگر کسی مدعی عدم ایفای آن است باید با دلیل ادعای خود را ثابت کند. پس واردکننده ای که قصد عدم ایفای تعهد ارزی دارد باید خود با دلایل محکم ادعایش را ثابت کند.
– طبق این تعهدات این واردکننده است که وظیفه ی اثبات ورود کالا و مبنای قانونی آن را به عهده دارد. در صورتی که واردات صورت نگرفته باشد یا واردکننده قادر به اثبات آن نباشد، حکم بر ایفای تعهد ارزی خواهد بود.

تعهدات ارزی

روش های اثبات ایفای تعهد ورود کالا کدامند؟

هنگامی که واردکننده نتواند تعهد خود را که ورود کالا به کشور و ترخیص آن از گمرک می باشد، ثابت کند، باید تعهدات ارزی خود را انجام دهد. در این رابطه، اثبات ورود کالا به کشور، یکی از روش های دفاع در مقابل دعاوی تعهدات ارزی می باشد. با اثبات ورود کالا به کشور دیگر وارد کننده ملزم به ایفای تعهد ارزی نیست. مواردی که در ادامه در مورد روش های اثبات ایفای تعهد ورود کالا بیان می شود، جدای از مواردی است که از طریق معاذیر قانونی یا قراردادی از ایفای تعهد ارزی معاف شده اند.
1- تکلیف اثبات ورود کالا: واردکنندگان با ارائه ی اسنادی مبنی بر حمل کالا و پیوست های آن به بانک قادر به دریافت اعتبارات ارزی می شوند. سپس بانک اسناد دریافتی را با شرایط اعتبار مقایسه کرده و مطابقت شکلی آنها را احراز می کند. زمانی که خریدار اسناد را پذیرفت، مبالغ ارزی مربوطه به خارج از کشور منتقل می شود. حال اعلامیه ی فروش ارز بر اساس مبلغی مشخص از سوی بانک به وارد کننده صادر می گردد. این دقیقا زمانی است که واردکننده متعهد شده تا کالا را وارد کند. لذا واردکننده به مدیون بانک تبدیل می شود. به موجب قرارداد واردکننده تعهد دارد کالا را به کشور وارد کند و حداکثر پس از سه ماه از صدور اعلامیه فروش ارز نیز کالا را از گمرک ترخیص کند. در صورتی که چنین نشود، واردکننده متعهد است ارز را به بانک با مبلغ مندرج در اعلامیه ی فروش ارز، بازفروش کند.

آشنایی با حواله ارزی

توجه داشته باشید که واردکنندگان باید برای رفع تعهدات ارزی، ایفای تعهدات خود را در معاملات ارزی ثابت کنند. لذا برای برائت ذمه واردکننده نسبت به تعهدات ارزی تنها اثبات ایفای تعهد ورود کالا به کشور و ترخیص آن از گمرک کارساز است. به واسطه ی این قانون، بانک برای پیگرد قانونی هر واردکننده ی متخلفی، تنها به اثبات عقد قرارداد و فرارسیدن زمان سررسید تعهد نیاز دارد. استدلال در دعاوی تعهدات ارزی دقیقا مطابق همین اصل صورت می گیرد. لذا در شکوائیه ها و دادخواست های تقدیمی بانک ها، به انعقاد قرارداد و فرارسیدن زمان سررسید آنها اشاره می شود. با ارائه ی اسناد و مدارک نیز تعهد اثبات خواهد شد.
در چنین حالتی این بانک نیست که مدعی قرار می گیرد، بلکه وارد کننده باید در جایگاه مدعی حاضر شود. چرا که وظیفه ی اثبات فرض خلاف اصل به عهده ی وارد کننده بوده و باید اثبات ایفای تعهد خود را از طریق ادله ی اثبات دعوا به عهده بگیرد. در صورت وجود کسر تخلیه و گران نمایی کالا هم گواهی سبز گمرکی صادر خواهد شد. با صدور این گواهی، برای مدتی وارد کننده از ایفای تعهد ارزی رها می شود. چرا که برگ سبز گمرکی قادر به تغییر جایگاه مدعی و مدعی علیه می باشد. در این شرایط این بار بانک است که در مقام مدعی ظاهر می شود. لذا باید مستنداتی ارائه کند که برگ سبز گمرکی دارای کاستی های کمی و کیفی است. بنابراین به موجب این کاستی ها، کسری تخلیه ی کالاهای وارداتی و گران نمایی آنها را ثابت کرده و سپس واردکننده را به ایفای تعهدات ارزی خود ملزم کند.
2- شیوه های اثبات ورود کالا: این روش ها را در بخش های بعدی به صورت کامل توضیح می دهیم.

تعهدات ارزی

شیوه های اثبات ورود کالا برای رفع تعهدات ارزی – ارائه ی برگ سبز گمرکی

در بخش های قبلی اشاره کردیم که بر اساس تعهدات ارزی، این وارد کننده است که موظف به ورود کالا و ترخیص آن از گمرک خواهد بود. در این باره این گواهی سبز گمرک است که حکم کامل ترین سند برای ایفای تعهدات وارد کننده را دارد. آثار برخورداری از برگ سبز گمرکی توسط واردکننده عبارتند از:
– برگ سبز گمرکی به نشانه ی رسید حقوق و عوارض گمرکی می باشد.
– این برگه در واقع مجوز خروج کالا از گمرک است.
– این برگه به بانک ارائه شده و به موجب آن تعهدی که هنگام افتتاح اعتبار برای واردات سپرده شده واریز می شود.
– در صورتی که کالا با ارز دریافتی از صادرات، وارد کشور شده باشد، این برگه برای واریز پیمان ارزی صادرکننده مورد استفاده قرار می گیرد. این واریز به عهده ی واردکننده ی کالا می باشد.
برای اعلام گران نمایی کالاهای وارداتی از اعلامیه ای مجزا استفاده می شود که گمرک به بانک مرکزی اعلام می کند. ممکن است واردکنندگان پس از انجام ارزیابی کالا به دلیل اختلاف یا مبلغ گمرکی از ترخیص آن انصراف دهند. در این حالت برگ سبز گمرکی صادر نخواهد شد. بنابراین واردکننده نمی تواند از گواهی سبز گمرکی استفاده کند. از نظر حقوقی، تعهد ارزی ناشی از کسر تخلیه قابلیت تجمیع با تعهد ارزی ناشی از گران نمایی را دارد. اما تعهد ارزی ناشی از کسر تخلیه و گران نمایی قابلیت تجمیع با تعهد ارزی ناشی از عدم ارائه ی گواهی سبز گمرکی را ندارد.

شیوه های اثبات ورود کالا برای رفع تعهدات ارزی – ارائه ی قبض های گمرکی

تشریفات ترخیص کالا از گمرک از طریق صدور اسناد و مدارک و اقباض انجام می گیرد. بنابراین اگر این تشریفات کامل نشده و پروانه ی سبز گمرکی صادر نشود. مدارک و اسناد صادره در مراحل پیش از ترخیص نهایی کالا، قابل استناد بوده و میزان کالا و کیفیت آن را نشان می دهد.

مراحل تشریفات گمرکی

– الف) مرحله ی ورود کالا به قلمرو گمرکی: در این بخش سه سند اظهارنامه ورود کالا، مانیفست و اوراق بارشماری صادر می شود. این اسناد کمیت و کیفیت کالاهای وارداتی را نشان می دهند. اگر بر اساس تعهدات ارزی بر علیه واردکننده دعوایی تنظیم شده باشد، وارد کننده می تواند در دادگاه به این اسناد استناد کرده و بخشی از ایفای تعهدات خود را ثابت کند.
– ب) مرحله ترخیص کالا از انبار: پروانه ی سبز گمرکی یکی از چندین سندی است که در این مرحله صادر می شود. این پروانه بر مبنای رویت گواهی بازرسی، گواهی مبدا و گواهی عدل بندی خواهد بود. پس از انجام این مراحل، سند ترخیص صادر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.