حمل و نقل هوایی چیست ؟ و چگونه انجام می شود؟ | هورداد تجارت تاو بین الملل

حمل و نقل هوایی چیست ؟ و چگونه انجام می شود؟

فهرست مطالب

حمل و نقل هوایی چیست؟

حمل و نقل هوایی : مجموعه قوانین و مقررات مربوط به عبور و مرور و هدایت هواپیماها، فرودگاه ها، حق پرواز و بهره برداری از هوا و روابط حقوقی و تجاری ناشی از آن را، حقوق هوایی در بر می گیرد. حمل و نقل هوایی برای تمام کشورها چه در عرصه داخلی چه در عرصه بین الملل، مزایای زیادی در بر دارد. استقبال گسترده کشورها موجب شد تا کنوانسیونی جهت یکسان سازی شرایط حمل و نقل بین المللی در ورشو به تصویب برسد که کنوانسیون مربوط به یکسان سازی برخی مقررات حمل و نقل هوایی بین المللی منتهی شد که در سال 1955 به موجب پروتکل منعقده در لاهه و در سال 1971 به موجب پروتکل گواتمالا اصلاح گردید. ایران نیز به این کنوانسیون پیوسته است. این معاهده فقط در پرواز های بین المللی، در خصوص حمل و نقل کالا و مسافر و وسایل شخصی که در ازاء آن اجرتی گرفته شده باشد قابل اجرا می باشد.

حمل و نقل هوایی

مفهوم واردات و صادرات در حمل و نقل هوایی

یکی از مفاهیمی که در حمل و نقل هوایی وجود دارد، مفهوم واردات و صادرات هوایی است. این مفهوم تعریفی مشابه واردات و صادرات مرسوم دارد. واردات و صادرات هوایی یعنی جابجایی تمامی کالاهایی است که با مجوز گمرک کشور مورد نظر به خارج از آن کشور و برعکس آن صورت می گیرد، که با استفاده از وسیله حمل و نقل هوایی انجام می شود.

 

سه دسته از اقلامی که برای پروسه واردات و صادرات هوایی آماده می شوند شامل: کالا های مشروط، کالاهای مجاز و نیز کالا های ممنوع الصدور می باشند.

 

مزایای حمل و نقل هوایی

سرعت بالا

سریعترین حالت حمل و نقل است. بنابراین برای حمل کالا در مسافت طولانی مناسب است و به زمان کمتری برای انتقال محموله ها نیاز دارد.

 

خدمات سریع

خدمات حمل و نقل راحت، کارآمد و سریع را فراهم می نماید. همچنین برای حمل کالاهای فاسد شدنی به عنوان بهترین روش حمل و نقل در نظر گرفته می شود.

 

بدون هزینه برای زیرساخت ها

حمل و نقل هوایی زیر ساخت هایی برای مسیرش مانند راه آهن ندارد. از آنجایی که هیچ سرمایه گذاری برای مسیر تردد هواپیما وجود ندارد، بنابراین هزینه زیرساخت کلان را ندارد.

 

مسیر و دسترسی آسان

حمل و نقل هوایی فاقد موانع فیزیکی است و می تواند از مسیر چند کشور عبور کند بدون اینکه برای انجام عملیات گمرکی نیاز به توقف باشد. هواپیما کوتاه ترین و مستقیم ترین مسیرها را طی می کند و خبری از موانع مختلف مانند دریاها، کوه ها و جنگل ها نمی باشد.

 

معایب حمل و نقل هوایی

این روش با وجود مزایای بسیار، دارای معایبی نیز هست.

 

پرخطر

شاید بتوان گفت خطرناک ترین نوع حمل و نقل است. زیرا یک حادثه می تواند باعث سقوط یا انفجار هواپیما شود و علاوه بر خدمه آن، کل بار با حجم زیاد از بین می رود.

 

بسیار پرهزینه

حمل و نقل هوایی در مقایسه با سایر روش های  پر هزینه است. هزینه عملیاتی هواپیماها بیشتر است و هزینه زیادی برای ساخت فرودگاه ها و هواپیماها را شامل می شود. به همین دلیل کرایه حمل هوایی بالا است و هر کسی توانایی پرداخت آن را ندارد.

 

ظرفیت محدود

هواپیماها ظرفیت بار محدودی دارند و برای کالاهای حجیم و ارزان قیمت مناسب نیستند. ظرفیت بار را مانند حمل و نقل ریلی و قطار نمی توان افزایش داد.

 

غیر قابل اعتماد

در انتخاب حمل هوایی باید به موارد زیادی از جمله وضعیت جوی توجه کرد. به طور معمول اگر آب و هوا مطمئن و مناسب نباشد ممکن است پرواز به تاخیر بیفتد و باعث خسارات مالی گردد.

حمل و نقل هوایی

پرواز بازرگانی حمل و نقل کالا به 2 روش زیر انجام میشود.

روش کارگو: روش کارگو یک روش تجاری مقرون به صرفه در حمل و نقل کالا میباشد. در این روش که توسط هواپیما های مخصوص باربری مطابق استانداردهای ایمنی انجام میشود، حمل و نقل کالاها به صورت جمعی میباشد و افراد میتوانند بارهای خود را همراه سایر مرسولات به مقصد ارسال کنند

روش فریت: این روش  مخصوص حمل کالاهای مسافران است وتجاری نمیباشد. معمولا اکثر هواپیما های مسافربری قابلیت حمل کالا به صورت فیریت را دارند.

مشتریان حمل و نقل هوایی چه کسانی هستند؟

مشتریان حمل و نقل هوایی بازرگانانی هستند که غالبا کالاهایی با وزن و ابعاد کم ولی ارزش بالایی حمل میکنند. یا به هر نحو نیاز دارد که کالای خود بنا به شرایط زمانی در کوتاه ترین زمان ممکن در مقصد باشد.عده از این واردکنندگان عبارتند از:

واردکنندگان موبایل، قطعات موبایل و اکسسوری های وابسته به آن.

  1. واردکنندگان لپ تاپ ، قطعات کامپیتری و لوازم وابسته به آن.
  2. واردکنندگان فلش مموری،هارد های اکسترنال و پاوربانک ها.
  3. واردکندگان مواد دارویی و لوازم پزشکی که باید در سریع ترین زمان ممکن به مقصد برسد.
  4. واردگنندگان تجهیزات پتروشیمی و instrument های صنعتی که غالبا کالای خود را به صورت پروژه ای وارد کرده و باید در مدت زمان معلوم کالای خورد را به مقصد برسانند.
  5. وارد کنندگان کالاهای فاسد شدنی.
  6. واردکنندگان قطعات خودرو لوکس که طبق سفارش مشتری در مقصد کالاهای خود را وارد میکنند.
  7. واردگنندگان قطعات الکترونیکی.

اگر بخواهیم تعداد این واردکنندگان یک به یک این اصناف را بررسی کنیم تعدادشان بسیار است. پس الزاما هر کسی میتواند مشتری سرویس حمل و نقل هوایی سریع و البته گران باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.