شرح و بررسی بانک های چینی | هورداد تجارت تاو بین الملل

شرح و بررسی بانک های چینی

فهرست مطالب

بزرگ ترین و معروف ترین بانک های چینی کدامند؟

همگی شما با موقعیت رو به رشد کشور چین و بانک های چینی در قرن 21 آشنا هستید. جالب است بدانید که 4 بانک بزرگ جهانی (بر اساس میزان دارایی) متعلق به کشور چین هستند. این رتبه بندی بر اساس Global Market Intelligence به صورت سالانه منتشر شده و اسامی این چهار بانک عبارتند از: بانک صنعتی و تجاری چین ICBC، بانک سازندگی چین CCB، بانک کشاورزی چین ABC و بانک چین با نام BOC. بر اساس بیانیه ی S&P سرمایه ی جداگانه ی هر یک از این بانک ها بیش از 3 تریلیون دلار است. البته ارزش جمعی آن ها بیشتر از 07/1 درصد نسبت به سال گذشته رشد کرده است. حال آن که اگر تاثیر نرخ ارز از کاهش یوان را در نظر نگیریم، این عدد بیشتر خواهد شد.

مقالات مرتبط : سیستم بانکی چین – کدام بانکها با ایران همکاری دارند

بهترین بانک های چینی برای بازرگانان ایرانی کدامند؟

در سال های اخیر تعامل با بانک های چینی برای ایرانیان بسیار اهمیت پیدا کرده است. چرا که این کشور مهم ترین صادر کننده در دنیا به شمار آمده و بازرگانان ایرانی نیز اجناس چینی زیادی را به ایران وارد می کنند. لذا ارسال حواله ی یوان جهت تسهیل در انجام فرایند واردات کالا و هم چنین پروسه های مالی اهمیت خود را نشان می دهد. این امر نیازمند بهره مندی از دانش و اطلاعات کافی در این زمینه می باشد. لذا بازرگانان نیازمند آشنایی با بانک های کشور چین خواهند بود. بدین منظور با معرفی و بررسی مهم ترین و بزرگ ترین بانک های چین با ما همراه باشید.

بانک های چینی

اولین بانک بزرگ چین – بانک ICBC

عنوان اولین بانک چین به بزرگ ترین آن ها با نام ICBC تعلق می گیرد. این بانک را می توان بزرگ ترین بانک چند ملیتی دنیا دانست. مجموع دارایی های این بانک بیش از 4 تریلیون دلار در سال 2019 بوده است. تعداد کارمندان آن نیز 460 هزار نفر بوده که در سراسر دنیا به استخدام این بانک در آمده اند. ثبت این شرکت در سال 1984 میلادی تحت عنوان «شرکت مسئولیت محدود» انجام شده است. فعالیت این بانک در زمینه ی تخصیص وام های تجاری به خرده فروشان، تولید کنندگان و سایر شرکت ها می باشد. این بانک در سال 2006 میلادی در حالی در بزرگترین عرضه ی عمومی جهانی قرار گرفت که دارای سرمایه ای بیش از 21 میلیارد دلار بود. به علاوه عنوان اولین شرکتی که به طور هم زمان به ثبت در بازار بورس اوراق بهادار هنگ کنگ و شانگهای رسیده بود را از آن خود کرد.

در میان بانک های چینی، بانک ICBC با 331 شرکت فرعی در خارج از کشور مشغول به فعالیت است. اما مرکز اصلی این شرکت های فرعی، شعبه ی کویت است که در سال 2014 افتتاح شده است. این شعبه اولین و تنها بانک چینی در کویت و چهارمین شعبه ی بانک خاورمیانه است. سه شعبه ی دیگر در ابوظبی، دبی و دوحه قرار دارند. هدف از افتتاح این شعبه ی بانک، گسترش شبکه ی خدمات بانکی در بخش خاورمیانه بود. البته این موضوع برای گسترش عملیات بین المللی یک دستاورد مهم در استراتژی بانک به شمار می رفت.

شرح و بررسی بانک های چینی – بانک سازندگی چین CCB

یکی دیگر از بانک های چینی بانک CCB می باشد. این بانک دارایی بیش از 336 میلیارد دلار و 14 هزار شعبه دارد. فعالیت این بانک با تاسیس شرکت هایی در آفریقای جنوبی، کره ی جنوبی، استرالیا، ایالات متحده و لوکزامبورگ که دفتر مرکزی این بانک در اروپا می باشد، صورت می گیرد. این بانک قدیمی چینی در سال 1954 میلادی تاسیس شده و در سال 1996 نام خود را تغییر داده است. لازم به ذکر است که در سال 2005 با خرید سهام این بانک توسط بانک آمریکا، روند رشد آن تا سال ها آسان شد. اما این سهام در سال 2013 فروخته شده است.

معرفی بانک کشاورزی چین ABC

بانک کشاورزی ABC یکی دیگر از بانک های چینی است که با نام Ag Bank نیز شهرت دارد. تاسیس این بانک به سال 1951 میلادی باز می گردد. تخصص این بانک در اوایل فعالیت، به تامین مالی بنگاه های اقتصادی روستاهای چین محدود می شد. اما امروزه به ارائه ی خدماتی از جمله تجارت ارز و سرویس های کارت های اعتباری می پردازد. این بانک 25 هزار شعبه در جهان، 3 میلیون مشتری شرکتی و 300 میلیون مشتری خرده فروشی دارد. شعبات آن در شهرهایی از جمله: نیویورک، سیدنی، لندن، سنگاپور، توکیو و سئول واقع هستند. این بانک 444 هزار پرسنل، 29/3 تریلیون دلار دارایی و عنوان سومین وام دهنده ی جهان را دارد. در سال 2010 با ورود به بورس اوراق بهادار، رکورددار ICBC شد، عنوان بزرگترین IPO را تا حال حاضر کسب کرد و 1/22 میلیارد دلار رشد کرد.

معرفی بانک چین BOC

یکی دیگر از بانک های چینی، قدیمی ترین بانک بومی این کشور یعنی بانک چین است. این بانک به منظور جایگزینی بانک شاهنشاهی چین در سال 1912 میلادی تاسیس شده است. این بانک دومین تامین کننده ی بزرگ وام چین در سال 2009 شد و تا امروز نیز به همین ترتیب باقی مانده است. این بانک با 092/3 میلیارد دلار دارایی، به بانکداری شرکتی، بانکداری شخصی، سرمایه گذاری و بیمه می پردازد. این بانک قادر به چاپ اسکناس در دو منطقه ی اداری ویژه ی چین است، اما سایر مسئولیت های بانک مرکزی را به عهده ندارد. داشتن شعبه در همه ی قاره های جهان این بانک را عنواندار «بین المللی ترین بانک دنیا» قرار داده است. شعبات این بانک در کشورهای کانادا، آمریکا، انگلستان و 54 کشور دیگر حضور دارند. این بانک در سال 2010 کالاهای renminbi را در نیویورک ارائه داد.

بانک های چینی

معرفی بانک توسعه ی چین CDB

تاسیس بانک توسعه ی چین به سال 1994 باز می گردد. فعالیت های آن در بخش های بانکداری، لیزینگ، سرمایه گذاری سهام و اوراق بهادار در چین و سایر کشورها می باشد. دفتر مرکزی آن در پکن واقع شده و 37 شعبه ی اصلی و سه شعبه ی فرعی در کشور چین دارد. به علاوه دارای یک شعبه ی فراساحلی در هنگ کنگ و پنج نمایندگی در شهرهای مسکو، قاهره، کاراکاس، ریودوژانیرو و لندن و 3500 کارمند است. دارایی این بانک در سال 2016 بیش از 31/26 میلیارد دلار و سود آن بیش از 246 میلیون دلار محاسبه شده است.

معرفی بانک بازرگانان چین

بانک بازرگانان چین، یکی دیگر از بانک های چینی است که در سال 1987 تاسیس شده و محل استقرار آن در شنزن است. حدود 90 هزار کارمند برای این بانک کار می کنند. فعالیت های آن به تجارت مالی خرده فروشی، تجارت مالی عمده فروشی و … مربوط می شود. شبکه ی بانکی این بانک تا تاریخ 31 دسامبر سال 2020، شامل 142 شعبه ی اصلی، 1724 شعبه ی فرعی، یک دفتر نمایندگی، یک مرکز عملیات در سطح شعبه، 1723 دستگاه باجه ی خودکار، 3495 مرکز سلف سرویس، 10138 ماشین برداشت و سپرده گذاری وجه نقد و 16559 دستگاه پول شمار دیجیتالی بوده است. درآمد خالص آن در سال 2020، 3/97 میلیارد یوان و کل دارایی آن تا مارچ 2021، 66/8 میلیارد تریلیون یوان بوده است.

معرفی بانک مرکزی چین POBC

بانک مرکزی چین یا همان بانک خلق چین با استقرار در پکن نقش بسیار مهمی در اقتصاد این کشور به عهده دارد. این بانک با تاسیس در یک دسامبر 1948 مسئولیت سیاست های پولی و مقررات مالی چین را به عهده گرفت. این بانک با بیش از 3 تریلیون دلار ذخایر ارزی، پس از پیروزی حزب کمونیست، با ادغام بانک های بیهای، هوآبی و بانک کشاورزی Xibei تشکیل شد. اما در سال 1982 عنوان بانک مرکزی چین را کسب نمود. در ابتدا دفتر مرکزی آن در شیجیاژوانگ بوده و سپس در سال 1949 به پکن تغییر یافت. در فاصله ی سال های 1950 تا 1978 سایر بانک های چینی، یا بخشی از این بانک به شمار رفته و یا سپرده ها را پذیرش نمی کردند. لذا بانک مرکزی چین تنها بانک کشور و ناظر بر عملیات بانک مرکزی و تجاری بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.