شرکت بازرگانی واردات از ترکیه | هورداد تجارت تاو بین الملل

شرکت بازرگانی واردات از ترکیه

فهرست مطالب

شرکت بازرگانی واردات از ترکیه

ترکیه  کشوری آسیایی اروپایی میباشد که بین کشورهای ایران، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، سوریه، عراق، بلغارستان و یونان قرار دارد. ترکیه از شمال به دریای سیاه و از غرب به دریای مدیترانه راه پیدا می کند.

اقتصاد این کشور اوراسیایی تا حد زیادی متکی بر تولیدات کشاورزی میباشد. ترکیه از دید تولید محصولاتی نظیر فندق، پسته، زیتون، بادام، جو، گندم، گیلاس، سیب زمینی، چغندر، سیب، لیمو، چای و کتان در ردیف برترین کشورهای جهان جای دارد.

به این ترتیب این تولیدات می‌توانند مورد توجه تجار و بازرگانانی قرار بگیرند که به امر تجارت و واردات از ترکیه بخصوص در مورد محصولات کشاورزی علاقمند می باشند.

واردات از ترکیه از بیشترین موارد واردات کالا به کشور محصوب می‌گردد. کشور ترکیه یکی شرکای تجاری دیرینه کشور ما محسوب می شود؛ به طوری که همواره شاهد برقراری تعاملات تجاری متعددی بین کشور عزیزمان جمهوری اسلامی ایران با کشور ترکیه هستیم.

ارتباط ها تجاری گرم بین این دو کشور همسایه باعث گردیده که تاجران و بازرگانان اهل ایران گرایش زیادی برای واردات جنس و بالطبع واردات از ترکیه داشته باشند. واردات از ترکیه نیازمند کسب اطلاعات کامل و جامع در این ارتباط میباشد.

صادرات و واردات کالا میان کشور ایران و ترکیه سابقه دار بسیار طولانی میباشد و از دیرباز این دو کشور همسایه با یکدیگر ارتباط ها تجاری خوبی با یکدیگر داشته اند. کشور ترکیه یکی از مهم‌ترین و اصلی ترین شریک تجاری کشور ایران در منطقه میباشد و امروزه واردات از ترکیه و برخی صادرات از طریق ترکیه در ایران بسیار رواج پیدا کرده و تولیدکنندگان و بازرگانان بسیار زیادی به واردات کالا از ترکیه پرداخته و ماشین آلات صنعتی، مواد اولیه و کالاهای خود را از ترکیه خریداری کرده و به کشور وارد می کنند و یا این که از طریق این کشور تولیدات خود را به بازار های جهانی ارائه می کنند.

شرکت بازرگانی واردات از ترکیه

باتوجه به آخرین آمار ارائه گردیده از گمرک ایران در سال ۱۳۹۵ واردات از ترکیه جزء ۵ واردات برتر از کشورهای مختلف است، به صورتی که حجم واردات کالا از ترکیه به بیش از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تن رسیده بود و از نظر قیمت دلاری این مقدار معادل بیش از دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار کالا میباشد. یعنی در سال ۹۵ از لحاظ ارزش دلاری ۶٫۲۷ درصد و از لحاظ وزنی ۴٫۸۷ درصد واردات ایران از ترکیه انجام شده است .

سهم واردات از ترکیه در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ هم از لحاظ وزنی و هم از لحاظ دلاری با کاهش رو به رو بوده به نحوی که سهم ارزشی واردات کالا از ترکیه در سال ۹۴ به میزان ۷٫۱۹ درصد و سهم وزنی آن ۷٫۲۳ درصد بوده میباشد بخشی از این کاهش به دلیل گشایش بازار های جهانی به ایران بوده که بازرگانان مستقیما کالای خود را از کشور اروپایی مورد نظرشان تامین می نمایند.

ویژگی‌های یک شرکت بازرگانی واردات محصول از ترکیه

تعداد کمپانی‌های معتبر موجود در ایران، در زمینه ارائه خدمات بازرگانی و واردات محصول از ترکیه بسیار زیاد میباشد. به همین دلیل انتخاب یک شرکت بازرگانی واردات کالا از ترکیه که بهترین گزینه ممکن باشد، امری سخت میباشد، و نیاز خواهید داشت در ابتدا باید با ویژگی‌های اصلی یک شرکت بازرگانی آشنا باشید، تا از میان این تعداد شرکت، گزینه‌های زیادی را حذف نمایید.

برخی از شرکت‌های بازرگانی صرفا خدمات معمولی مانند حمل و نقل جنس را انجام میدهند، و یا این که برخی دیگر فقط برای ارسال حواله و عقد تفاهم نامه در ترکیه اقدام می‌کنند. مقصود ما از بررسی ویژگی‌های بهترین شرکت بازرگانی واردات کالا از ترکیه این میباشد که بتوانید شرکتی را انتخاب کنید، که سرویس ها آن منحصر به فرد باشد. مثلا ارائه سرویس «از درب کارخانه تا محل تحویل» یکی از جدیدترین خدمات شرکت‌ها میباشد، و می تواند نیاز شما از انجام فرایند پرتعداد و زمان بر واردات به کشور را از میان ببرد، و تجارت را راحت‌تر نماید.

از اصلی‌ترین نکاتی که هنگام انتخاب یک شرکت بازرگانی واردات کالا از ترکیه باید به آن توجه داشته باشید، می‌توان به موارد پایین اشاره نمود:

⦁ ارائه بیشترین خدمات، با کمترین هزینه‌های ممکن

⦁ معرفی فروشنده‌های معتبر در کشور ترکیه

⦁ مشاوره در زمینه حقوقی مانند عقد قرارداد

⦁ اگاهی کامل از میزان تعرفه گمرکی و ضوابط مرتبط با آن

⦁ شناخت با تمامی مدارک لازم برای ترخیص محصول از گمرک

⦁ کاهش هزینه‌های گمرکی با انجام به موقع پروسه اداری

⦁ انتخاب نوع صحیح حمل و نقل بر اساس نوع کالا

⦁ داشتن سابقه طولانی در زمینه بازرگانی و دریافت مجوزهای لازم

ولی مواردی که بیان شد، معمولی‌ترین خدماتی میباشند که یک شرکت بازرگانی واردات کالا از ترکیه بایستی ارائه نماید. بعضی از شرکت‌ها برای رقابت و جذب مشتری، خدمات بیشتری در اختیار تاجرین قرار می دهند، و هدف اصلی آن ها جلب حداکثری رضایت مشتری میباشد.

 

قوانین واردات کالا از ترکیه

ضوابط واردات محصول از ترکیه مانند سایر رویه های واردات محصول به ایران میباشد ولی این به جز بخشی از کنوانسیون ها و بخش نامه های تسهیل کننده گمرکی و البته برخی اوقات کدورت هایی در بخش حمل و نقل و عوارض راه میباشد. شرکت ترخیص کالابا داشتن نمایندگان ایرانی ترکی زبان مستقر در شهرهای مهم ترکیه مثلا استانبول، آنکارا و ازمیر می‌تواند پل ارتباطی بین بازرگانان و خریداران اهل ایران با فروشندگان و تولیدکنندگان صاحب اسم و دارای اعتبار ترک را به خوبی برقرار کند. همینطور ترخیص کالا خدماتی همچون دریافت نمونه محصول، عقد قرار داد، چانه زنی و انتقالات ارزی به ترکیه را ارائه می کند.

شرکت بازرگانی واردات از ترکیه

یکی از تسهیل کننده های تجارت و بازرگانی با ترکیه عضویت مشترک ایران و ترکیه در کنوانسیون تیر می باشد عطف به این کنوانسیون واردات کالا از ترکیه به همه گمرک های مملکت تحت این رویه گمرکی شکل میگیرد به‌این مضمون‌ که هر دو کشور متعهد شده اند تا پلمپ گمرکی مبدا را مگر در شرایط خاص و ظن به قاچاق و خلاف تا گمرک مقصد باز نکنند که‌این امر منجر به سهولت و تسریع تجارت با کشور های عضو این کنوانسیون بوده است . دو گمرک بازرگان و گمرک جلفا از جمله مهمترین گمرک های مرزی و ورودی فعال در این حوزه‌ می‌باشند. بر اساس تحلیل های آماری به دست آمده از وبسایت گمرک کشور‌ایران در سال ۹۵، می توان خاطرنشان کرد که گمرک بازرگان بیش ترین حجم واردات از ترکیه را داشته به صورتی که بیشتراز ۳۹۰ هزار تن کالا با ارزش بیش از ۵۰۶ میلیون دلار از ترکیه وارد این گمرک شده و پروسه ترخیص کالا در آن گمرک انجام شده است یعنی ۱۹ درصد سهم ارزشی و ۲۴ درصد سهم وزنی واردات محصول از ترکیه به ایران در این گمرک بوده است ولی از نظر ارزش دلاری بیش ترین میزان واردات از ترکیه متعلق به گمرک تهران بوده میباشد به صورتی که بیش از ۱۸۹ هزار تن کالا با ارزش بیش از ۵۹۶ میلیون دلار وارد گمرک تهران شده یعنی سهم وزنی گمرک تهران در واردات از ترکیه ۱۲ درصد و سهم ارزشی آن ۲۲ درصد است.

گمرک جلفا بعداز گمرک بازرگان دو‌مین جايگاه سهم وزنی در واردات کالا از ترکیه را به خود اختصاص داده یعنی بیش از ۲۴۰ هزار تن کالا با ارزش معادل بیش از ۴۳۱ میلیون دلار به گمرک جلفا وارد و در آن جا به وسیله شرکت های ترخیص کالا و حق العمل کار گمرکی – کارگزار گمرک –  ترخیص گردیده‌است. به بیان دیگر می توان گفت که سهم وزنی گمرک جلفا در واردات از ترکیه در سال ۱۳۹۵ به میزان ۱۵ درصد و سهم ارزشی آن ۱۶ درصد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.