شرکت صادرات و واردات و مراحل صادرات کالا | هورداد تجارت تاو بین الملل

شرکت صادرات و واردات و مراحل صادرات کالا

فهرست مطالب

شرکت صادرات و واردات برای انجام امور صادرات و فروش مراحلی را به صورت منظم انجام می دهد در این مقاله با هورداد تجارت همراه باشید صادرات و فروش کالاها در بازارهای خارجی از ظرافت ها و حساسیت های خاصی برخوردار است که اگر به آنها توجه نشود ، می توان سرمایه گذاری های انسانی و مالی را در این زمینه هدر دهد. مانند هر تجارت دیگری ، صادرات نیاز به آینده نگری ، برنامه ریزی ، آشنایی با روش های علمی ، چابکی مورد نیاز و اعتماد خریداران خارجی دارد. روش صادرات کالا به شرح زیر است

روش های که شرکت صادرات و واردات انجام می دهند

1- بازاریابی:

اولین و مهمترین گام در صادرات است. بازاریابی به معنای شناخت بازارهای خارجی و راه های نفوذ در آن است. دستیابی به این دانش از طریق مذاکره با خریداران ، استفاده از اطلاعات و آمارهای رسمی ، شرکت در نمایشگاه های بین المللی ، تماس با مشاوران بازرگانی در سفارتخانه ها و اتاق های بازرگانی و همچنین استعلام از موسسات. مراکز بین المللی و ارائه خدمات در این زمینه امکان پذیر است. همچنین شناسایی کالاهای رقیب و کیفیت و قیمت آنها در بازار هدف و استفاده از روش های تبلیغاتی برای معرفی محصول نقش مهمی در موفقیت یک صادر کننده دارد

 

2 – صدور پروفرما (پیش فاکتور):

صادرکننده باید پروفورما یا پیش فاکتور را که حاوی مشخصات کالا و فروشنده آن است برای خریدار ارسال کند. برای آشنایی و دریافت نمونه اسناد تجاری ، از جمله Proforma ، به آدرس زیر مراجعه کنید:

 

3 – تهیه و بسته بندی:

در این مرحله ، صادر کننده باید کالاها را آماده کرده و بسته به توافق صورت گرفته بسته بندی کند. در این مرحلی شرکت صادرات و واردات مراحل مربوط به حمل و نقل کالا را آغاز می کند و در مرحله هفتم این مسیر را ادامه می دهد

 

4 – تعیین ارزش گمرکی:

ارزش گمرکی قیمت مطمئن (قیمت خرید کالا در مبدا به اضافه هزینه های بیمه ، حمل و نقل و حمل و نقل) و کلیه هزینه های مربوط به افتتاح اعتبار یا سپرده و همچنین حق استفاده از نقشه است. ، مدل و علامت تجاری و سایر حقوق مشابه مربوط به کالا و سایر هزینه هایی که کالا تا ورود به اولین گمرک به آنها اختصاص داده شده است ، که از لیست خرید یا سایر اسناد تحویل صاحب کالا تعیین می شود و براساس مبادله تعیین می شود نرخ و سهام اعلام شده توسط بانک. ایران مرکزی در روز ارسال اظهارنامه خواهد بود.

 

5 – اخذ مجوز صادرات از ارگان ها و سازمان های مربوطه:

پس از بازاریابی ، صادر کننده باید مجوز صادرات را از ارگان هایی مانند وزارت صنعت ، معدن و تجارت ، کشاورزی ، بهداشت ، سازمان ملی استاندارد یا سایر نهادها دریافت کند.

 

6 – اظهارنامه کالا به گمرک:

در این مرحله کالا به گمرک حمل می شود و اظهارنامه صادرات یا صادرات تهیه و به گمرک ارسال می شود. در این مرحله شرکت صادرات و واردات فعالیت های مروبط به گمرک را آغاز می کند

 

ارائه شده است. پس از ارزیابی کالا و مهر و موم بسته ها ، مجوز خروج (مجوز صادرات) اخذ می شود.

 

7 – قرارداد حمل و نقل و بیمه:

صادر کننده با یکی از شرکتهای معتبر حمل و نقل بین المللی قرارداد منعقد می کند و همچنین کالا را تا رسیدن به مقصد بیمه می کند.

 

 8 – رسید گواهی بازرسی کالا:

این گواهی که معمولاً توسط خریدار درخواست می شود توسط موسساتی که طرفین توافق کرده اند صادر می شود.

9 – صدور فاکتور و اخذ گواهی مبدا:

در این مرحله صادر کننده باید برای فروش کالاهای خود فاکتور صادر کند و آن را برای تأیید به اتاق بازرگانی محلی ارائه دهد و اتاق بازرگانی نیز یک نسخه از آن را صادر می کند. بارنامه و کپی فاکتور فروش. ظاهر شد. لازم به ذکر است که در حال حاضر صدور گواهی مبدا به صورت الکترونیکی و از طریق سیستم یکپارچه گواهی مبدا اتاق بازرگانی ایران انجام می شود.

 

 

  1. تحویل کالا:

صادر کننده پروانه صادرات را به شرکت حمل و نقل تحویل می دهد و شرکت مذکور بر اساس آن بارنامه صادر می کند و کالا را از گمرک بارگیری می کند و به مقصد منتقل می کند.

 

تعرفه ها  یا همان هزینه های ورودی کالا

در این قسمت شرکت صادرات و واردات اقدام به پرداخت و محاسبه هزینه ها و تعرفه های می کند

تعرفه یا عوارض واردات مالیات و عوارضی است که دولتها به دلایل محافظت یا مالی یا ترکیبی از آن ، از کالاها می گیرند. این رسید همچنین به عنوان عوارض گمرکی شناخته می شود. در زیر تقسیمات مختلف هزینه های ورودی وجود دارد:

 

طبقه بندی تعرفه بر اساس نحوه دریافت آن:

 

تعرفه ارزش: تعرفه گمرکی ممکن است بر اساس ارزش کالا دریافت شود که در این صورت تعرفه ارزش نامیده می شود. در این روش عوارض گمرکی و مالیات کالا یا تعرفه آن درصدی از ارزش کالایی را تشکیل می دهد که باید به گمرک پرداخت شود.

 

تعرفه ثابت: تعرفه گمرکی گاهی اوقات بر اساس مقدار کالا (وزن یا تعداد) اعمال می شود.

 

تعرفه مرکب: تعرفه گمرکی در برخی موارد براساس ترکیبی از دو روش تعرفه ارزشی و تعرفه ثابت دریافت می شود.

 

طبقه بندی تعرفه بر اساس تسهیلات یا تبعیض: براساس طبقه بندی دیگری که انگیزه و دلایل آن ایجاد تسهیلات یا ایجاد تبعیض یا موانع ورود و صادرات کالا ، کشور ، اتحادیه یا منطقه اقتصادی خاص است ، تعرفه گمرکی ممکن است یکی باشد ستون یا دو. یک ستون یا سه ستون باشید.

 

تعرفه یک ستونی: تعرفه ای است بدون تبعیض. به طوری که برای کلیه کالاهای وارداتی از همه کشورها به همان شیوه و بدون انعطاف پذیری اجرا می شود.

 

تعرفه دو ستونی: در این سیستم تعرفه ای ، برای هر کالا دو نوع عوارض و عوارض گمرکی وضع شده است. یک نوع محدودیت بالا یا حداکثر تعرفه است اما در محدوده دیگر مجموعه ای از تعرفه های کاهش یافته برای برخی کشورها است که از طریق مذاکره و انعقاد پروتکل ها یا قراردادها به آنها تعلق می گیرد.

 

تعرفه سه ستون: تعرفه سه ستون شکل گسترده ای از تعرفه دو ستون است که ستون دیگری به آن اضافه می شود و در سطح پایین تری از حقوق گمرکی کشورها تنظیم و اعمال می شود که به آن “تعرفه ترجیحی” نیز می گویند. سیستم”. این سیستم برای افزایش تجارت بین اعضای مختلف گروه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.