صادرات به آذربایجان | هورداد تجارت تاو بین الملل

صادرات به آذربایجان

فهرست مطالب

 

صادرات به آذربایجان

صادرات به آذربایجان یکی دیگر از کشورهای هدف ، برای تبادل کالا از سوی ایران میباشد. جمهوری آذربایجان برای اینکه اقتصاد کشور را گسترش دهد ، اصلاحات مختلفی به عنوان مثال : تدوین قانون جدید سرمایه‌گذاری ، تصحیح سیستم بانکی ،‌ تسهیل واردات و خصوصی‌سازی سازمان‌ها و بنگاه‌های دولتی را ایفا نموده است. این کشور از اقتصادی متنوع با بخش‌های کشاورزی ، خدمات ، معدن ، گردشگری و تولیدات کارخانه‌ای برخوردار است.

باکو، پایتخت آذربایجان ، بزرگترین شهر و بندر این کشور میباشد و یکی از مناطق نفت‌خیز جهان به‌حساب می‌آید. با وجود اینکه درآمد سالانه ی رو به رشدی دارد ، ولی این سرزمین اقلامی مانند نساجی ، لوازم خانگی ، اتومبیل و قطعات وابسته به آن و بسیاری از مواد غذایی را از دیگر کشورها وارد می کند.

کشور ترکیه با سرمایه گذاری هایی در صنعت ساختمان سازی ، پوشاک و غیره به عنوان صادرکننده اصلی در این کشور فعالیت می کند. از مهم ترین شرکای تجاری این سرزمین، کشورهای ایتالیا ، ایالات متحده ، فرانسه ، رژیم صهیونیستی ، اندونزی ، روسیه ، کانادا ، تایوان ، گرجستان و هند میباشند. جمهوری اسلامی ایران در سال های اخیر از شرکای تجاری مهم آذربایجان به شمار می امده و اقلامی مانند : سیب زمینی ، مواد پترو شیمی ، مشتقات پلاستیکی ، رطب و بسیاری از کالاها را به این کشور صادر  نموده است.

صادرات به آذربایجان

اقتصاد

جمهوری آذربایجان در مقایسه با جمهوری‌های تازه استقلال یافته اطراف خود در اثر بهره‌برداری از منابع نفتی که در سال ۲۰۰۸ برابر ۷ میلیارد بشکه بوده‌میباشد (که حدود یک درصد از ذخایر اثبات شده جهان) که در حال حاضر در منطقه یک صادرکننده محصولات گازی به حساب می آید و سرمایه‌گذاری پس از استقلال توسعه بیشتری پیدا کرده‌است . با وجود این پس از استقلال این کشور، تورم فزاینده ناشی از آثار جنگ قره‌باغ همراه با سیاست‌های آزادسازی قیمت‌ها و خصوصی‌سازی اقتصاد موجب شد که عموم جمهوری آذربایجان تحت فشارهای شدید اقتصادی قرار گیرند و قدرت خرید آن ها به‌سرعت کاهش یابد البته از سال ۱۹۹۶ میلادی، افزایش درآمدهای حاصل از قراردادهای نفتی بین‌المللی، روند رو به رشد سرمایه‌گذاری خارجی، اعتبارات صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی و مساعدت کشورهای اروپایی موجب شد تا اقتصاد نابسامان این کشور کمی رو به بهبود گذارد. در سال ۲۰۰۷ از تعداد کل شاغلان در بخش اقتصادی ۷۰ درصد در قسمت خصوصی سرگرم به شغل بودن و تعداد بیکاران ۲۸۱ هزار نفر بوده‌است .تولید ناخالص داخلی آن در سال ۲۰۱۹ معادل ۴۵ میلیارد دلار بوده‌است که تولید ناخالص سرانه اهالی کشور را معادل ۴۵۰۰ دلار می‌نماید .جمهوری آذربایجان برای ثبات بخشیدن به اوضاع اقتصادی با کمک صندوق بین‌المللی پول دو برنامهٔ اقتصادی را به انجام درآورده و توانسته‌است میزان تورم را کاهش دهد .میزان تورم در‌این کشور از ۴۱۱ درصد در سال ۱۹۹۵ میلادی به ۲۰ درصد در سال ۱۹۹۶ میلادی ۷/۳ درصد در سال ۱۹۹۷ و صفر درصد در سال ۱۹۹۸ میلادی و (۵-) درصد در نیمه نخست سال ۲۰۰۰ میلادی کاهش یافته‌است در سال ۲۰۰۸ میلادی جمهوری آذربایجان بنا به گزارش بانک جهانی برترین کشور از نظر اجرای برنامه‌های اصلاحات اقتصادی بین ۱۰ کشور محاسبه شده (ده کشوری که جزئیات اطلاعات اقتصادی خود را در اختیار بانک جهانی قرار دادند) بوده‌است و در رتبه نخست قرار گرفت.

کالاهای وارداتی و صادراتی

کشور آذربایجان از جمله مقاصد مهم محصولات کشاورزی و لوازم ایرانی میباشد. در طی چند سال قبل؛ طی رابطه ها تجاری دو مملکت لوازم و صنایعی به عنوان مثال؛ لوازم برقی و ماشین آلات، آلومینیوم و مصنوعات، آهن و فولاد، کاغذ و مقوا، نمد و پارچه، پوشاک، مصنوعات شیشه ای، مصالح ساختمانی همچون؛ گچ، سیمان، کاشی و سرامیک، لوله و…. به کشور آذربایجان صادر گردیده است.

با دقت به جایگاه ایران در صنایع پتروشیمی و تولیدات اشیا و لوازم پلاستیکی، این گروه از موارد صادره به کشور آذربایجان، بخش عمده ای از کالاهای صادراتی به‌این کشور را تشکیل می‌دهد. به گونه ای که در سال 2008 میلادی، حدود 8 میلیون دلار ارز حاصل از صادرات مواد و اشیا پلاستیکی وارد ایران شد.

در سایر دسته کالاهای مورد نیاز کشور آذربایجان نیز، جمهوری اسلامی ایران یکی‌از مهمترین رقبای صادرات به آن محسوب می شود. علاوه بر صنایع و لوازم صنعتی، صادرات محصولات کشاورزی به آذربایجان نیز از اهمیت بالایی برخوردار‌است. خشکبار، صیفی جات، میوه ها، سبزیجات و نباتات، گندم، روغن های حیوانی و گیاهی، دانه میوه ها و… از مهمترین کالاهای کشاورزی صادرتی به‌این کشور می باشند.

بین محصولات کشاورزی صادره به آذربایجان، زعفران ایرانی از جمله محبوب ترین آنان میباشد. به دلیل عدم سو استفاده از این ادویه بنام و آشنای ایرانی، اغلب زعفران به صورت چمدان و سوغاتی وارد آذربایجان می‌شود. زعفران مرغوب ایرانی به صورت قالب های بسته بندی و استاندارد که نام و مشخصات ایران بر روی محصول درج شد‌ه‌است، به کشورهای همسایه از جمله آذربایجان صادر می‌گردد.

صادرات به آذربایجان

از سایر محصولات صادره بدین سرزمین، می شود به ذغال چوب اشاره نمود. زغال چوب دارای کاربردهای زیادی برای مثال؛ پخت و پز، گرمایش و… میباشد و به همین دلیل یکی‌از انواع محصولات ارزشمند در تجارت جهانی به حساب آورده می شود.

با توجه به تنوع جنگل و انواع چوب در نقاط مختلف جمهوری اسلامی ایران، صادرات ذغال چوب به بقیه کشورها بخش مهمی از صادرات را تشکیل می‌دهد. به عنوان مثال کالاهای وارداتی کشور آذربایجان به کشور ایران نیز می شود به مواردی از جمله؛ توتون و تنباکو، چوب و مبلمان، فرآورده های غلات، محصولات صنعت آردسازی و… اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.