صادرات سنگ | هورداد تجارت تاو بین الملل

صادرات سنگ

فهرست مطالب

 

صادرات سنگ‌ ایرانی به کشورهای زیادی انجام می‌گردد. این صنعت بازار فعالی در کشوهایی مثل چین و امارات متحده عربی داراست. صادرات سنگ کشور ایران به اروپا نیز انجام میشود. کشورهای ایتالیا، آلمان، انگلستان، فرانسه، بلژیک و لهستان در اروپا و کشورهای آمریکای جنوبی، استرالیا و ژاپن، وارد کنندگان سنگ ایران میباشند. نسبتاً می‌توان اظهار‌کرد جمهوری اسلامی ایران محصولات کمی برای صادرات به اروپا دارد پس باید از پتانسیل صادرات سنگ به‌این مجموعه کشورها استفاده کنیم. در‌این مقاله به بررسی صادرات سنگ میپردازیم.

نمایی از صنعت سنگ و صادرات سنگ ایران

صنعــت سنگ ایـران یکی بــزرگترین فرصــت های ایجاد اشتغال، اشتغالزایی و اقتصادی میباشد که متاسفانه علی رغم تلاشهای صورت گرفته بوسیله بخش خصوصی و دولتی، همچنان بصورت ناشناخته ما‌نده است . این صنعت با دارا بودن هزاران واحد صنعتی در سرزمین، اعم از معادن و کارخانجات سنگبری، بطور مستقیم و یا بکارگیری محصولات این صنعت در بنا های گوناگون، بطور غیر مستقیم، می تواند نقش تعیین کننده ای در معاملات اقتصادی مملکت ایفا کند.

صادارت سنگ

جمهوری اسلامی ایران دارای ذخایر بسیار غنی از سنگهای تزئینی قیمتی و نیمه قیمتی میباشد، در حالی که سنگهای تزیینی می‌توانند در شهرسازی، معماری و مبلمان شهری نقش بسزایی داشته باشد، ولی فرهنگ استفاده از این محصول هنوز بطور فراگیر ایجاد نشده است . در‌این میان میزان ذخایر و تنوع سنگهای تزیینی بسیار شایان توجه میباشد و با توجه به حدود ۴ میلیارد تن ذخایر شناخته گردیده (حدود یک چهارم ذخایر جهان)، ایران از نگاه تنوع ذخایر حائز رتبه اول جهان و از جهت میزان تولید و استخراج رتبه هفتم جهان و همچنین به لحاظ کیفیت سنگهای تزیینی دربین ۱۲ کشور مطرح جهان قرار دارد.

تولید سنگ خام طی سالهای قبلی به گونه ای تعیین شده که جمهوری اسلامی ایران را در دومین جایگاه تولید کنندگان جهان بعد از ایتالیا قرار داده است ، ولی به دلایل متعدد جایگاه مناسبی در بازار جهان ندارد و سهم حدود ۱۲ درصدی از صادرات جهانی سنگ موید این مهم میباشد. درایران بیش از یک هزار و ۳۰۰ معدن سنگهای ساختمانی، ۶ هزار کارخانه سنگبری و ۲ هزار صنایع وابسته مانند ابزارسازان، فروشندگان، ماشینسازان و … وجود دارد.

مزایا و مشکلات صادرات سنگ چیست؟

از آنجایی که کشور‌ایران یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین معادن سنگی دنیا را به خود اختصاص داده است ، شما می توانید با سپرده گذاری بر روی هرمورد از انواع سنگ‌ها در این مورد انتظار موفقیت را داشته باشید. به این دلیل‌که سنگ در تمام جهان خواهان بسیاری داراست و هر خانه‌ای حتماً از سنگ‌های متنوع با کاربردهای مختلف، بهره خواهد برد. در واقع سنگ، نمایی از طبیعتی میباشد که ما آدم‌ها هرآن دوست داریم آن را لمس کنیم و با چشمانمان لایه‌های فشرده شده چند صد ساله را بنگریم و لذت ببریم.

رنگ‌ها و تنوع نقش‌ها و خطوط سنگ‌ها، چشمان هر تماشاچی‌ای را در تمام جهان به خویش جذب می‌نماید. از آنجایی که در کشور ایران معادن سنگ‌هایی خاص همانند مرمر سفید، کبود، دودی و غیره وجود دارد، یکی از بزرگ‌ترین پتانسیل‌ها برای رشد و سرمایه گذاری محسوب می‌شود. بنا به همین امر میباشد که صادرات سنگ به کشورهای دیگر همانند کشورهای آسیایی، آسیای شرقی و اروپایی بسیار پر رونق میباشد.

البته از جمله مشکلات صادرات سنگ در جمهوری اسلامی ایران، موانع گمرکی و مراحل اداری صادرات میباشد. شما جهت حل کردن این مشکل کافی میباشد که با شرکت و مجموعه کمرگی مشاوره‌ای داشته باشید و با دریافت راهنمایی‌های مورد نیاز وارد این مسیر گردید و هر زمان که نیاز به کمک و همراهی داشتید با کارشناسان این حوزه ارتباط بگیرد و جریان صادرات سنگ را به خوبی پیش ببرید.

انواع سنگ صادراتی

صادرات سنگ به دو شکل بدون برش(کوپ) و برش خورده (اسلب و تایل) انجام می‌شود. صادرات سنگ از نوع کوپ به کشورهای مطرح در زمینه سنگ مثل ایتالیا، ترکیه و چین اعمال میشود و در کشور مقصد برش خورده و ارزش افزوده حاصل از آن، به آن کشورها سود رسانی می‌کند. صادرات سنگ کوپ به دلیل خام فروشی و نداشتن ارزش افزوده مشمول عوارض است .

صادرات سنگ‌های برش خورده یا این که اسلب اغلب به کشورهای همسایه ازجمله عراق، افغانستان و کشورهای حوزه خلیج فارس صورت می گیرد. تراکنش ‌حوزه سنگ در جهان نزدیک به دو و نیم میلیارد دلار میباشد که بیشترین سهم آن به ترکیه با 950 میلیون دلار تعلق دارد. کشور‌ایران بعداز ترکیه، ایتالیا و یونان چهارمین صادر کننده سنگ ساختمانی میباشد و ارزش صادرات سنگ آن درحدود 150 میلیون دلار میباشد. با وجود پیشتاز بودن ترکیه در حوزه صادرات سنگ، این میزان از معادن ترکیه استخراج نمی‌شود.

در سال‌های گذشته سنگ کوپ از ایران به کشور مقصد ارسال و در آن‌جا بعد از تبدیل شدن به نوع اسلب و تایل مجددا به ایران وارد می‌شد. از این رو بعداز مدتی واردات سنگ اسلب و تایل به ایران ممنوع گردید.

صادارت سنگ

مراحل صادرات سنگ کدام‌اند؟

پیش از وارد شدن به حوزه صادرات حتماً این مراحل را از نظر بگذرانید و به این‌ها توجه داشته باشید:

در قدم ابتدایی به این امر توجه فرمائید که مقصود شما از صادرات سنگ چه می باشد و چه سود‌ای را میخواهید کسب فرمائید. با پاسخ گویی به‌این سؤال شما میتوانید استراتژی خود را از صادرات به دست آورید. ممکن است استراتژی شما برای صادرات سنگ به هند با صادرات سنگ به قطر متفاوت باشد.

ریسک‌های صادرات را به خوبی شناسایی نمایید تا یکباره در عمل انجام شده قرار نگیرد.

مشتری خود را بیابید بعد اقدام به صادرات سنگ به قطر یا این که هند و دیگر کشورها نمائید.

با یافتن مشتری و انجام تفاهم نامه‌ها و قراردادها، جنس خود را مهیا نمائید و آن گاه آن را به درستی بسته بندی فرمائید. حواستان باشد که سنگ از جمله مواد شکستنی میباشد و می بایست به درستی بسته بندی شود تا در جابه جایی‌ها ضرر نکنید.

حتماً برآوردی از هزینه‌های خود داشته باشید. اینکه چه اندازه هزینه می‌کنید و چه اندازه درآمد به دست می‌آورید را به دقت مشخص و بررسی نمایید تا سود و زیان خود را بسنجید و بعد از آن شروع به صادرات به دیگر کشورها همانند صادرات به هند، قطر و غیره داشته باشید. همینطور در هر مرحله نیاز به همراهی و مشورت داشتید حتماً با کارشناسان و متخصصان این حوزه گفت‌و‌گو نمائید و شناخت خود را کامل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.