صادرات پتروشیمی | هورداد تجارت تاو بین الملل | واردات و صادرات چین و ایران

صادرات پتروشیمی

مواردی که در این مقاله می خوانید

صادارات پتروشیمی

صادرات پتروشیمی یکی از مهمترن موارد صادرات از کشور ایران است ، مواد پتروشیمی به صورت کلان توسط دولت صادر می شود ولی مواد اولیه پتروشیمی در بخش های کوچکتر توسط شرکت های خصوصی در ایران انجام می شود شرکت هورداد تجارت تاو بین الملل با توجه به اهمیت این نوع صادرات دارای دیپارتمان تخصصی صادرات پتروشیمی با سال ها تجربه در این زمینه شما را در انجام پروژه های صادرات مواد پتروشیمی ، شیمیایی و مواردی مانند مواد اولیه صنایه پتروشیمی یاری می کند 

صادر کردن مواد پتروشیمی

 

ارتباط بین بازارهای پتروشیمی، جهان را به یک شبکه متصل و پیوندخورده تبدیل ساخته بطوری که هر منطقه نیازهای مناطق دیگر را پاسخ گفته و نیازمندی‌های خود را از طریق محصولات منطقه‌ای دیگر برطرف می‌سازد. به‌عنوان نمونه، خاورمیانه در میان بازارهای آسیای شرقی و اروپا واقع شده و نقش تامین مواد پایه را برای آنها بازی می‌نماید؛ اروپا مواد پلیمری پیشرفته تولید می‌کند، آمریکای شمالی خدمات و دانش فنی صادر کرده و چین صادر کنندة مواد مصرفی نظیر فیلم، کیف و غیره می‌باشد که وارد بازارهای آمریکای شمالی و اروپا می‌گردند.
بدین ترتیب صنعت پتروشیمی را می‌توان یک صنعت کاملاً جهانی نام نهاد که با ادامة فرایند جهانی‌شدن، جایگاه مناطق مختلف در آن بیش از پیش مستحکم می‌گردد. برخی از روابط بین مناطق مختلف در نمودار زیر نشان داده شده است:
بنابراین مطالعات بازارهای پتروشیمی نقش بسیار مهمی در شناخت جایگاه مناطق مختلف و تبیین جایگاه شایسته برای کشور خواهد داشت.

گروه کالاهای صادراتی پتروشیمی

براساس آمار منتشر شده از سوی سازمان توسعه تجارت از گروه کالاهای اولویت دار می باشد

قیر : هند- امارات- پاكستان- عمان- اندونزی
محصولات پلاستیکی : عراق- افغانستان- ترکمنستان- پاکستان- ترکیه
رنگ، رزین، چسب : ترکمنستان- افغانستان- قزاقستان- تاجیکستان- عراق
محصولات پتروشیمی- متانول : هند- ترکیه- چین
محصولات پتروشیمی مواد اولیه پلیمری : چین- ترکیه- افغانستان- هند- عراق- روسیه
روغن موتور صنعتی پارافین : افغانستان- هند- عراق- ترکیه- چین- امارات – هند

بازاریابی در صادرات پتروشیمی

یک شرکت پیش از واردشدن به عرصه صادرات پتروشیمی ، باید نکات زیادی را مدنظر قرار داده و مطالعات جامعی را در زمینه بازارهای بین‌المللی انجام دهد. این مطالعات و کسب اطلاعات بایستی در زمینه‌های زیر انجام شود:
۱) تعرفه گمرکی کشور طرف فروش
۲) محدودیت سهمیه (سهمیه‌ای که کشور طرف فروش برای برخی همپیمانان سیاسی و اقتصادی خود به‌صورت ثابت اختیار می‌نماید)
۳) محدودیت‌های غیرتعرفه‌ای، از جمله نداشتن استانداردهای مدنظر مشتری
۴) چگونگی روابط بازرگانی با کشور طرف فروش
۵) میزان توسعه‌یافته بودن زیرساخت‌های اقتصادی و امنیتی (جهت فعالیت و تحویل محصولات)
۶) ریسک‌های سیاسی و خطر تغییر سیاست‌های دولتهایی که مشتری محصولات هستند
۷) مدنظر قراردادن وضعیت اقتصادی کشورهای طرف فروش، (تلاش برای صدور محصولات پتروشیمی به کشورهای دارای اقتصاد متکی بر صادرات مواد خام، در مقابل صدور این مواد به کشورهای در حال صنعتی‌شدن و بالاتر از آن کشورهای با اقتصاد صنعتی که کالاهای مصرفی و نهایی را تولید می‌نمایند، با یکدیگر بسیار متفاوت است.)

بازاریابی صادرات پتروشیمی

رقابت در بازار صادرات پتروشیمی

شرکت هورداد تجارت شما در بازار رقابتی مواد پتروشیمی یاری خواهد کرد ، سعی در ورود و تسلط بر بازار، علاوه بر اتخاذ راهکارهای بیان‌شده، نیاز به سنجیدن رقبا و بررسی میزان توان تولید، فروش و تسلط آنها بر بازار دارد. یک شرکت ضعیف، در بازاری که شرکت‌های مشهور با قدرت تولید بالا، مدتها یکه‌تاز بوده‌اند، به راحتی موفق نخواهد بود. بررسی وضعیت محصولات وارداتی چین مشخص می‌کند که مطابق نمودارهای زیر، کرة جنوبی با دراختیار داشتن ۳۴درصد بازار پلی‌پروپیلن، ۲۶درصد بازار پلی‌اتیلن سبک و ۳۰درصد بازار پلی‌اتیلن سنگین بیشترین سهم را در واردات محصولات پایه و میانی پتروشیمیایی به چین داشته و کشورهای ژاپن،‌ تایوان، سنگاپور و آمریکا در مراحل بعدی قرار دارند و از میان کشورهای خاورمیانه، تنها عربستان و تا حدی کویت موفق به حضور در بازار پررونق چین گشته‌اند: