روابط تجاری ایران و چین در دوران پساکرونا | هورداد تجارت تاو بین الملل

روابط تجاری ایران و چین در دوران پساکرونا

فهرست مطالب

روابط تجاری ایران و چین : رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به افزایش سهم صادرات غیر نفتی ایران به چین به رقم ٣١ درصد در سه ماهه نخست ۲۰۲۰ گفت: این یعنی اگر شرایط کرونا تغییر کند، روابط ایران و چین تغییر محسوسی خواهد داشت و وارد فصل جدید می شویم.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران، محمدرضا حریری درخصوص دلیل نامگذاری شعار دوسال اخیر به تولید اظهار داشت: بیش از یک دهه است که شعار سال به مسائل اقتصادی اختصاص یافته که این بیانگر ضعیف بودن در اقتصاد است. اقتصاد با هدفگذاری و استراتژی پیش می رود و شعار به تنهایی نمی تواند، کاری از پیش ببرد.

وی با بیان اینکه باید ببینیم نقش اصلی اقتصادمان چیست که یک روز تولید مشکل دارد یک روز بازار پول، یک روز بانکداری و … ، گفت: ابتدا باید علل مشکلات این بخش ها را ارزیابی کنیم و بعد با هدف گذاری مناسب، به دنبال تحقق آن باشیم. وقتی افق ۱۴۰۴ تعیین شد با گذشت ١٥سال و باقی ماندن یک چهارم از این برنامه، هنوز نتوانسته ایم به اهداف آن دست پیدا کنیم.

روابط تجاری ایران با چین

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین ادامه داد: قرار بود در افق ۱۴۰۴ رتبه نخست در منطقه باشیم ولی در برخی از بخش ها رتبه کشور از زمان شروع این برنامه نیز کمتر شده است و این یعنی عقب گرد. بنابراین تا زمانی که اقتصادمان شفاف، رقابتی و آزاد نشود، به اهدف تعیین شده، نمی رسیم زیرا این سه مورد از ضروریات یک اقتصاد است.

به گفته وی، وقتی شفاف سازی نباشد، انحصار ایجاد می شود و در نهایت نیز رقابت از بین می رود، در نتیجه، بنگاه های اقتصادی بر اساس لیاقت کار نمی کنند.

حواله ارزی به چین

*افزایش سهم صادرات غیر نفتی ایران به چین

حریری در خصوص تجارت و روابط خارجی ایران و چین نیز خاطر نشان کرد: همان طور که پیش از این نیز گفته شد، روابط ایران و چین طی سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۰ حدود ۳۶درصد کاهش یافته است. البته این موضوع در دنیا نیز به همین شکل بوده و تجارت جهانی در این مدت بر اساس پیش بینی ها در خوشبینانه ترین حالت ١٥درصد و در بدترین حالت ۳۰ درصد کاهش یافته است.

وی تأکید کرد: هرچند روابط تجاری ایران و چین افت داشته ولی در سه ماهه ابتدایی سال سهم صادرات غیر نفتی از ٢٥درصد به ٣١ درصد رسیده است و این یعنی اگر شرایط کرونا تغییر کند و یا راه سازش با آن پیدا شود، روابط ایران و چین در بخش واردات و صادرات و یا صادرات غیر نفتی و نفتی تغییر محسوسی خواهد داشت و وارد فصل جدید می شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.