هزینه ترخیص کالا | هورداد تجارت تاو بین الملل

هزینه ترخیص کالا

فهرست مطالب

هزینه ترخیص کالا چیست؟

هزینه ترخیص کالا از گمرک عمدتا مشمول مبالغی میگردد که در فرایند عملیات گمرکی دریافت می گردد. برای مثال مخارج گمرکی می شود به هزینه باربری، انبارداری، تخلیه، صفافی، تعرفه آزمایشگاهی،کارشناسی کالاو… اشاره نمود که باید تحت عنوان هزینه ترخیص برای هر کالا بوسیله صاحب کالا پرداخت گردد. مخارج گمرکی فوق به صورت مستقل و جدا از هم از حقوق ورودی اخذ میگردند.

مخارج گمرکی ترخیص کالا

مخارج گمرکی مشمول مبالغی میباشد که در روند عملیات گمرکی دریافت می شود. مخارج گمرکی را می توان هزینه انبارداری، صفافی، باربری، تخلیه، تعرفه آزمایشگاه، بارگیری، بدرقه کالا، کارشناسی محصول، و غیره… را نام برد.

که از مالک محصول در هنگام ترخیص کالا اخذ می‌گردد، برخی از موارد نام برده در اظهارنامه گمرکی که قابل محاسبه است و در سایر مفاد به موجب قیض  درآمد محاسبه و اخذ می‌شود.

هزینه های گمرکی مذکور بصورت جدا از هم از حقوق ورودی وصول می شود. حقوق ورود کالا جهت ترخیص محصول 4% قیمت گمرکی که به اضافه سود بازرگانی میباشد که سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران مسئولیت وصول آن را به عهده دارد و جهت رویه واردات قطعی کالا وصول می کند.

هزینه ترخیص کالا

انبارداری و هزینه ترخیص کالا از گمرک

توجه داشته باشید که اگر هنگام انجام هماهنگی های لازم جهت حمل و نقل، هزینه انبارداری را در آن لحاظ نکرده باشند، می بایست این هزینه را پیش ترخیص کالا از بندر پرداخت نمائید. همینطور این هزینه متناسب با حجم و مقدار محموله کالای شما متفاوت خواهد بود. هزینه ی دیگری نیز به اسم دموراژ وجود دارد که در صورت عدم ترخیص محموله شما پیش از یک تاریخ مشخص باید بپردازید

وارد کنندگان و تاجران جهت ترخیص محموله خویش در گمرک اظهارنامه ای را تکمیل می نمایند که در اظهار نامه ی مذکور، شماره تعرفه کالا که در واقع به عبارتی کدینگ جنس میباشد در BOX33 و BOX34 ذکر میشود. درصورتی که که تعرفه کالا درست ذکر نگردد، طبق ماده 27 قانون امور گمرکی کشور‌ایران،وارد کننده کالا جریمه خواهد شد.

حقوق و عوارض ورودی

این قبیل هزینه ها دربرگیرنده هزینه تقریبی خدمات گمرکی میباشد. مخارج گمرکی که در بالا ذکر گردید به طور جدا از هم از حقوق ورودی اخذ میشود. حقوق ورودی برای ترخیص کالا شامل 4 درصد قیمت گمرکی به علاوه سود بازرگانی میباشد که پرداخت آن به سازمان گمرک کشور ایران انجام می‌گیرد. پرداخت این هزینه برای رویه واردات قطعی کالا میباشد. برای مثال 10 درصد از هزینه حمل کالا و 8 درصد از هزینه پرداختی برای موسسه استاندارد جزء حقوق ورودی کالا میباشند.

نحوه محاسبه ارزش سیف کالا جهت ترخیص کالا

مبلغ ارزی کالا*نرخ ارز اعلام گردیده گمرک کشور ایران*هزینه ریالی بیمه که چنانچه کالا بصورت فوق خریداری گردیده باشد.

عوارض دریافتی به وسیله گمرک به نیابت از ارگانهای دیگر دریافت می گردد و بعداز اخذ به حساب مربوطه واریز می‌گردد

مثل: عوارض شهرداری،هلال احمر،راه و ترابری و عوارض بندری،بهداری و آموزش وپرورش و غیره…

می بایست اعلام‌کرد اخذ مبالغ فوق بصورت جداگانه محاسبه و اخذ می‌گردد و به بها گمرکی مرتبط نمی‌باشد.

هزینه ترخیص کالا

حقوق گمرکی کالا به چه شکل محاسبه میگردد

حقوق گمرکی کالا به صورت مستقل از هزینه ترخیص کالا محاسبه می‌گردد. که کلا چهاردرصد از بها گمرکی کالا به علاوه سود بازرگانی میباشد که بوسیله گمرک برای کلیه کالاهای وارد شده قطعی دریافت میشود. لازم میباشد بدانید که همگی این تعرفه ها و هزینه ها به وسیله هیئت دولت تعیین و برای اجرا به گمرکات ابلاغ میگردد. همینطور کلیه این هزینه برای بخش دولتی نبوده و مقداری از آن به بخش خصوص پرداخت می‌شود البته وظیفه وصول آن به گمرک واگذار گردیده است.

حقوق گمرکی کالا

حقوق گمرکی در کدام مرز ها و کدام کشور ها باید پرداخت گردد

لازم میباشد بدانی که حقوق گمرکی یک اصطلاح بین المللی بوده و از عواید و درآمد های عمومی هر دولتی به‌حساب می‌آید که به وسیله گمرک اخذ می شود به همین دلیل در تمامی مرزها و گمرک ها در زمان ترخیص کالا می بایست پرداخت گردد. این حقوق گمرکی مشمول عوارض و مالیات های ورودی کالا می‌شود. برای مثال حقوق گمرکی و هزینه ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام با حقوق گمرکی و ترخیص همان کالا از گمرک بازرگان فرقی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.