همه چیز در مورد خدمات ارزی | هورداد تجارت تاو بین الملل

همه چیز در مورد خدمات ارزی

فهرست مطالب

آشنایی با انواع عملیات و خدمات ارزی

امروزه خدمات ارزی، اهمیت زیادی پیدا کرده است. چرا که در بستر اینترنت دسترسی آسان و گسترده به خدمات و محصولات سایر کشورها امکان پذیر شده است. خدمات ارزی (payment order) عبارتند از: جابه جایی ارزی، تبدیل ارز، ارسال حواله ارزی و … . در ادامه با آشنایی با انواع خدمات ارزی و ارسال حواله با ما همراه باشید.

تعریف خدمات ارزی

همانطور که گفتیم، خدمات ارزی از طریق یک موسسه ی مالی نظیر بانک یا صرافی صورت گرفته و طیفی از خدمات را که با ارز و انتقال آن مرتبط است، ارائه می دهد. لذا اگر قصد پرداخت و یا تبدیل ارزی، با هدف گذراندن دوره های آنلاین، افتتاح حساب در کشوری دیگر، خرید از کشورهای دیگر، پس انداز در کشور خود و … داشته باشید، این کار از طریق موسسه ای معتبر و قانونی باید صورت گیرد. خدمات این موسسه باید متناسب با نیاز شما باشد.

خدمات ارزی

انواع خدمات ارزی کدام است؟

انواع خدمات ارزی عبارتند از: خرید و فروش ارز با نرخ مناسب، افتتاح حساب های ارزی، حواله های ارزی، مشاوره در مورد انتقالات ارزی و مواردی نظیر این ها. همان طور که مشخص است این خدمات از موارد ساده مانند تبدیل ارز ریالی به ارز دلخواه تا موارد پیچیده تر مانند مشاوره ی انتقال ارز به خارج از کشور و خرید و سرمایه گذاری را شامل می شود. در ادامه با شرح و بررسی کامل خدمات ارزی و ارسال حواله با ما همراه باشید.

تعریف حواله های ارزی و انواع آن

حواله های ارزی، مهم ترین و اصلی ترین خدمات ارزی به شمار می آیند که توسط بانک ها و صرافی ها صورت می گیرد. مبلغ مشخص شده در حواله مبلغ دستور پرداختی را تعیین می کند. به سبب این دستور مبلغی معین از حساب متقاضی برداشت شده و به یک یا چند حساب دیگر در داخل یا خارج کشور انتقال می یابد. تفاوت حواله ی ارزی با بانک در عدم نگهداری پول است. این حواله تنها یک واسط میان شما و حساب ثالث است. دسته بندی حواله های ارزی به شکل زیر می باشد:

  • حواله های ارزی صادره (ارسال حواله): شما از این حواله ها می توانید برای واریز مبلغ به حساب دیگری استفاده کنید. واسط این انتقال بانک یا صرافی های معتبر خواهند بود. بدین منظور مراجعه به موسسه ی مالی به صورت حضوری یا آنلاین امکان پذیر است. سپس باید حساب گیرنده، ارز مربوطه و سایر موارد مشخص شود. سپس پول شما با نرخ روز به ارز مورد نظر تبدیل شده و فرایندی را طی می کند. حال حواله ی ارزی قابل انتقال در داخل یا خارج کشور می باشد.
  • حواله های ارزی وارده (دریافت حواله): این حواله های ارزی به صرافی ها و بانک ها (واسط های انتقال) از سوی کارگزاری های داخلی یا خارجی داده می شود. به موجب این حواله موسسات مالی وظیفه دارند تا در اسرع وقت، ارز مورد نظر مشتری را فراهم کرده و آن را به حساب خودش یا شخصی ثالث که توسط مشتری تعیین شده واریز کنند.

البته تقسیم بندی حواله های ارزی بر مبنای سرعت عمل به شکل زیر است:

  1. حواله ی ارزی مستقیم: حواله ی ارزی مستقیم (Telegraphic Transfer) با نام انحصاری T/T شهرت دارد. سرعت بیشتر و هزینه ی بیشتر از ویژگی های آن است. بدین منظور باید دارای کد سوئیفت باشید. نکته ی مثبت این نوع حواله در انتقال ارز به حساب مقصد طی 2 تا 3 روز است.
  2. حواله ی ارزی غیر مستقیم: حواله ی ارزی غیر مستقیم (Demand Draft) به نام انحصاری D/D شهرت دارد. انتقال ارز به حساب مقصد در این نوع حواله 4 تا 7 روز طول می کشد.

انجام معاملات یا عملیات ارزی چگونه است؟

معاملات ارزی نیز بخشی از خدمات ارزی هستند. این معاملات میان یک واحد تجاری یا غیر تجاری داخلی با یک واحد تجاری یا غیر تجاری خارجی صورت می گیرد. در این بین ارزی غیر از ریال مبادله خواهد شد. لذا به آن ها معاملات ارزی می گویند. این معاملات شامل مبادلات ارزی، اخذ تسهیلات ارزی (وام یا سرمایه گذار خارجی)، فروش یا صدور محصولات و خدمات به خارج از کشور و خرید ملک یا ورود محصولاتی از خارج کشور می باشد. تقسیم بندی کلی این معاملات به شرح زیر است:

  • معاملات نقدی (Spot Transactions): زمان سر رسید این معاملات کوتاه بوده و فاصله ی میان توافق و مبادله ی ارز حداکثر دو روز است. این گونه معاملات دارای دو نوع مستقیم و غیر مستقیم است. در نوع مستقیم، طرفین معامله، نرخ مبادله ی ارز مبدا به مقصد را مشخص خواهند کرد. اما در نوع غیر مستقیم، نرخ مبادله را بر مبنای واحد پولی معیار (دلار آمریکا) تعیین می کنند.
  • معاملات سلف (Future Transactions): زمان سررسید چنین معاملاتی بلند مدت است. معمولا طول زمان حاصله میان توافق تا مبادله ارز سه روز تا یک سال خواهد بود. هدف از انجام چنین معاملاتی، خنثی کردن اثر نوسانات لحظه ای و بدون پیش بینی ارز می باشد.
  • معاملات تعویضی (Swap Transactions): این نوع معامله ترکیبی از نوع نقدی و سلفی می باشد. در واقع هر دو نوع نقدی و سلفی در معامله ی تعویضی به طور هم زمان انجام می شود. بدین منظور یک شخص، ابتدا یک ارز مشخص را با روش نقدی و نرخی پایین از یک بازار خریده یا می فروشد. سپس هم زمان همان ارز را با روش سلف در یک بازار دیگر و نرخی بالاتر فروخته یا خریداری می کند. این کار سبب خنثی شدن نوسانات ارز برای فرد معامله گر می شود.

تا این جای کار شما با انواع معاملات ارزی، تعریف و انواع حواله ها و تعریف خدمات ارزی آشنا شدید. اما این کافی نیست و هنوز در ابتدای راه هستید. برای آن که بتوانید بهترین معاملات را انجام دهید با بخش بعدی همراه ما باشید.

خدمات ارزی

کسب مشاوره حین جا به جایی های ارزی

مشاوره برای جابه جایی های ارزی از دیگر موارد مهم در بهره گیری از خدمات ارزی می باشد. اما چه عاملی سبب بالا رفتن اهمیت مشاوره در زمینه ی معاملات ارزی شده است؟ بدیهی است که نرخ معاملات ارزی بر پایه ی ریال نبوده و مبنای آن ها، ارزهای خارجی نظیر پوند، دلار و … باشد. لذا برای جلوگیری از ضررهای احتمالی باید در مورد نوسانات قیمت ارز، اطلاعات زیادی داشته باشید.

برای مثال شخصی خواهان خرید یک ملک در کشور انگلستان است. قطعا قیمت پیشنهادی به وی از سوی فروشنده، بر مبنای پوند خواهد بود. این در حالی است که پول در اختیار خریدار، ریال بوده و نوسانات ارزی نیز در بازار داخلی حاکم است. بدین ترتیب گرچه قیمت ملک مذکور ثابت است اما برای شخص خریدار گویی به صورت ساعتی و روزانه تغییر می کند. بنابراین قطعا برای جلوگیری از ضرر، مشورت با کارشناسان ماهر و مجرب ضروری می باشد. این مشاوران به افراد کمک می کنند تا معاملات ارزی خود را به بهترین نحو و در بهترین زمان صورت دهند. البته این مشاوره به زمان معاملات ختم نمی شود. بلکه نوع انجام معامله (نقدی، سلفی، تعویضی) را نیز تعیین کرده تا نه تنها ضرر نکنند بلکه سود خوبی هم از این معامله داشته باشند. اگر شما به هم به دنبال مشاور مناسب در این زمینه هستید باید به صرافی های معتبر و قانونی مراجعه کنید. مشاوران این گونه صرافی ها قطعا در این راه همراه شما خواهند بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.