واردات از ترکیه | هورداد تجارت تاو بین الملل | واردات و صادرات چین و ایران

واردات از ترکیه

واردات کالا از ترکیه

دراین مطلب با هورداد تجارت همراه باشید ، واردات کالا از ترکیه از بیشترین موارد واردات کالا به کشور محصوب می شود. کشور ترکیه یکی از شرکای تجاری دیرینه کشور ما محسوب می شود؛ به گونه ای که همواره شاهد برقراری تعاملات تجاری زیادی بین کشور عزیزمان ایران با کشور ترکیه هستیم.

 

شروع واردات کالا از ترکیه

روابط تجاری گرم بین این دو کشور همسایه باعث شده که تجار و بازرگان های ایرانی تمایل زیادی برای واردات کالا و بالطبع واردات از ترکیه داشته باشند. واردات از ترکیه مستلزم کسب اطلاعات کامل و جامع در این رابطه است.

 

آیا واردات هر نوع کالا از ترکیه مجاز است؟


خیر! اقلامی که قرار است از ترکیه وارد خاک ایران شود به هیچ وجه نباید در لیست ممنوعه باشد. طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران ورود یک سری از محصولات از قبیل تجهیزات پزشکی مستعمل، انواع نوشیدنی های الکلی و مواد مخدر از دسته محصولات ممنوعه بوده و در لیست واردات کالا از ترکیه قرار نمی گیرند.

کالای مجاز به اقلامی گفته می شود که بدون هیچ قید و شرطی اجازه واردات به کشور را دارد، کالای مشروط نیز از دسته کالایی است که بر اساس یک سری شرط و شروط می تواند وارد خاک ایران شود، کالاهای مجاز و مشرط مجوز ورود دارند. به عنوان مثال محصولات بهداشتی که وارد خاک ایران می شود نیاز به اخذ مجوز بهداشت دارد.

واردات از ترکیه
شرکت صادارت کالا

واردات کالای پرسود از ترکیه


اولین و مهمترین محصولی که در لیست واردات کالا از ترکیه قرار دارد پوشاک است، پوشاک می توانید لباس های زنانه و مردانه در هر سبک و مدلی را در بر بگیرد، کفش های زنانه و مردانه و لباس های مارک دار نیز از این دست هستند به طور کلی در واردات کالا از ترکیه جوراب ، ساپورت و … از دسته اقلام پرسود و پر فروش محسوب می شود.
مورد بعدی در خصوص قطعات و لوازم الکترونیکی است که سود خوبی در ایران دارد، انواع سوییچ های کنترل موتور، ژنراتورهای قوی برق و بسیاری از لوازم یدکی الکتریکی در این گروه قرار دارد.
یک سری موارد اولیه نساجی و پلاستیکی و همینطور تجهیزات ساختمانی از قبیل شیرآلات، چراغ و وسایل روشنایی نیز در دسته محصولات پر فروش است.

 

مزایای واردات از ترکیه چیست؟


ترکیه از جمله کشورهایی است که از نظر واردات کالا سالانه مقادیر بالایی مروادات تجاری دارد. کشور ترکیه از قدیمی ترین همسایگانی است که روابط تجاری با ایران داشته است و در حوزه های مختلف تجاری با یکدیگر داد و ستد داشته اند. بازرگانان بسیاری بر اثر روابط مناسب این دو کشور با یکدیگر بر روی واردات از ترکیه تمرکز کرده و فعالیت اقتصادی بسیار خوبی دارند. قبل از هر مطلبی باید بررسی دقیقی بر روی کالاهایی که برای واردات از این کشور مورد توجه هستند انجام شود و کالاهایی با بیشترین میزان تقاضا با بازاری مناسب مشخص شوند. به همین دلیل آشنایی با کشور ترکیه و انواع حوزه های اقتصادی و محصولات این کشور الزامی است. موقعیت جغرافیایی ترکیه به این صورت است که در میان کشورهای ایران و عراق، سوریه، بلغارستان،‌ آذربایجان، بلغارستان و یونان قرار گرفته است.

 

محصولات کشاورزی با مزیت رقابتی


مرزهای زمینی بسیاری بین ترکیه و کشورهای دیگر است. هم چنین این کشور این کشور به دریای سیاه از سمت شمال و به دریای مدیترانه از سمت غرب راه دارد و از مزیت های بسیار خوب این کشور از نظر راه های ارتباطی می باشد و واردات از ترکیه با تمام این مسیرهای ارتباطی به ایران بدون هیچگونه مشکلی خواهد بود. اقتصاد این کشور بیشتر از طریق کشاورزی جریان دارد و محصولات فراوانی در زمره تولیدات کشاورزی ترکیه وجود دارد که می توان به سیب زمینی، بادام، گیلاس، لیمو، چای و کتان و… اشاره نمود. تنوع محصولات بالای کشاورزی یکی از دلایل توجه تاجران به واردات از ترکیه می باشد.

ترکیه از جمل مهمترین وارد کننده انواع کالاها به ایران می باشد و در پنج ردیف اول قرار دارد. واردات از این کشور معمولا از مسیر گمرک بازرگان انجام می شود. این گمرک در منطقه آزاد ماکو قرار گرفته است و شاه راه بین ترکیه و ایران می باشد. بیشترین کالاهای وارداتی از ترکیه که به ایران می آید می توان به پوشاک، طلا، انواع فلزات، کاشی و سرامیک و فندق و میوه اشاره نمود که از طریق گمرک بازرگان وارد کشور می شوند.

 

مراحل واردات کالا از ترکیه چگونه است ؟


قوانینی که برای واردات کالا از ترکیه وجود دارد با دیگر کشور ها تفاوت چندانی ندارد این دو کشور در کنوانسیونی به نام تیر عضو هستند که به موجب آن واردات کالا از ترکیه و یا صادرات به ترکیه بسیار ساده خواهد شد. بر اساس این کنوانسیون پلیس در این کشور اجازه بازکردن محموله بسته بندی شده را ندارد، فقط در صورتی که کالایی مشکوک باشد اجازه بررسی را پیدا خواهد کرد. واردات از این کشور دارای سرعت بسیار خوبی است و در زمینه بستن قرارداد و واردات کالا با سرعت زیادی عمل می کند. بیشترین واردات کالا از ترکیه توسط گمرک بازرگان در منطقه آزاد ماکو قرار دارد انجام می شود. این منطقه بیشترین واردات و صادرات ایران و این کشور را به خود دیده است. انواع محصولات کشاورزی مانند فندق و میوه و انواع سبزی های از جمله مواد وارداتی از این کشور می باشد.