واردات تجهیزات پزشکی از ترکیه | هورداد تجارت تاو بین الملل

واردات تجهیزات پزشکی از ترکیه

فهرست مطالب

واردات تجهیزات پزشکی از ترکیه

یکی از کالاهای اصلی و مهم که به کشور وارد میشود تجهیزات پزشکی میباشد که نقش مهمی در معالجه بیماریها داراست به دلیل آن که واردات تجهیزات پزشکی باعث می‌گردد تا بسیاری از بیماریها در کشور معالجه شوند و نیازی نباشد که بیمار به خارج از کشور اعزام گردد .

شایان ذکر میباشد که اکثر اوقات واردات تجهیزات پزشکی به کشور ایران از کشورهای چین، ترکیه ، ایتالیا ، کره جنوبی و فرانسه شکل می‌گیرد و شرکت ها مرتبط با ترخیص کالا نیز اقدامات مورد نیاز را به منظور ترخیص این کالاهای وارد شده از اداره‌ی گمرک مربوطه انجام میدهند .

واردات تجهیزات پزشکی از ترکیه چه شرایطی داراست؟

شرایط واردات امکانات پزشکی از ترکیه نسبت به واردات دیگر محصولات دارای ویژگی های خاصی میباشد و مثلا از شرایط لازم برای واردات امکانات پزشکی از ترکیه می‌توان به ارائه‌ی گواهی CE کمپانی سازنده و تطابق آن با برگ خرید شخص وارد کننده اشاره نمود. همینطور وسیله‌ی پزشکی واردشده می بایست مورد تایید وزارت بهداشت ایران و ترکیه باشد. کلیه مدارک شخص وارد کننده می بایست به سه زبان ترکی، فارسی  و انگلیسی ترجمه گردیده باشد. به همراه داشتن گواهی بار، فاکتور پروفرما، تاییدیه‌ی سازمان استاندارد، برگه‌ی تاییدیه‌ی بازرسی گمرک و غیره نیز از شرایط ثابت برای واردات از ترکیه می‌باشند. یکی دیگر از شرایط واردات تجهیزات لوازم پزشکی که نقش پررنگی در تسریع پروسه ورود محموله به کشور را داراست، پشتوانه‌ای مشمول یک کمپانی بازرگانی دارای اعتبار میباشد که بتواند شخص واردکننده را در صورت لزوم راهنمایی نماید.

سود تجارت و واردات تجهیزات پزشکی

وارد کردن تجهیزات پزشکی به کشور، یکی از انواع تجارت میباشد که سود قابل توجهی را در‌پی دارد از این رو وارد کننده امکانات پزشکی معمولا اشخاص یا شرکت‌هایی می‌باشند که با سرمایه بالا وارد این شغل می گردند. تجربه نشان داده است که اکثر اوقات وارد کننده های تجهیزات پزشکی، مشاغلی در حوزه مربوط به پزشکی داشته و با این وسایل و کشورهای تولید کننده آن ها شناخت کامل دارند. آنچه که وارد کننده تجهیزات پزشکی را به‌این فعالیت تشویق و ترغیب می‌نماید سود آوری بالا در زمینه واردات تجهیزات پزشکی و تعرفه پایین این وسایل به جهت اختصاص دادن ارز دولتی به آنهاست. علاوه بر این، وجود بازار مناسب در زمینه وسایلی که در داخل ساخته نمیشود و نیازهای مرتبط با آن، یکی دیگر از مواردی میباشد که می‌تواند مورد توجه قرار گیرد. براین اساس می توان بیان کرد که به جهت تقاضای بالا برای تجهیزات پزشکی، واردات آن نیز از سود بالایی برخوردار می باشد و بازار آن فعالیت مستمری داراست. معمولا تجهیزات پزشکی از کشورهای ایتالیا، فرانسه، ترکیه و چین به ایران وارد می‌شوند.

واردات تجهیزات پزشکی از ترکیه

 

موارد ثبت‌شده در آئین‌نامه‌ی واردات تجهیزات پزشکی از ترکیه

قوانین هر کشور شرایطی را برای واردات ایجاب می‌کند که بسیار حائز اهمیت می باشند؛ به‌عنوان نمونه طبق ماده‌ی 59 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای واردات لوازم پزشکی، فرد وارد کننده صرفا پس از به دست آوردن مجوز از اداره‌ی کل میتواند محموله‌ی خویش را در گمرک به جریان بیندازد. این بدان معنا میباشد که بازرگان یا این که فرد وارد کننده در صورت عدم اخذ مجوز رسمی نمی‌تواند محموله‌ی باری خویش را وارد گمرک نماید که‌این مسئله به طور کامل به ضرر او تمام خواهد شد، ضمن اینکه بازرسی و ارزیابی امکانات پزشکی در گمرک بسیار دشوارتر از دیگر محموله‌ها میباشد.

 

واردات تجهیزات پزشکی

از دیگر موارد تصویب‌گردیده در آیین‌نامه‌ی واردات تجهیزات پزشکی از ترکیه می‌توان به لزوم تکمیل مدارک شناسنامه‌ای فرد وارد کننده، پروانه‌ی فعالیت و غیره مطابق با ابلاغیه در اداره‌ی کل اشاره نمود. همینطور طبق ماده‌ی 14قانون افرادی که در حوزه‌ی واردات تجهیزات پزشکی از ترکیه کار می‌نمایند می بایست به‌خواسته اثبات کارایی امکانات وارداتی، مدارکی را به اداره‌ی آحاد ارائه دهند. گفتنی میباشد مقررات و مورد ها تصویب‌گردیده در بحث واردات تجهیزات پزشکی از ترکیه با بقیه نقاط دنیا کمی متفاوت میباشد، ازاین‌رو سفارش میکنیم در صورتیکه قصد واردات از ترکیه را دارید، حتما پیش از مبادرت به این کار با شرکت‌های بازرگانی معتبری مانند هورداد مشورت نمائید.

لیست گمرک‌های اختصاصی برای ترخیص لوازم پزشکی

ازآن‌جایی‌که واردات تجهیزات پزشکی دارای روند پیچیده‌تر و متفاوتی میباشد، نمی‌توان آن‌ها‌را از هر گمرکی وارد کرد؛ بلکه تجهیزات لوازم پزشکی دارای گمرک‌های مخصوص می باشند.

واردات تجهیزات پزشکی از ترکیه

چه نکاتی در اخذ تایید صلاحیت تجهیزات پزشکی باید مد نظر قرار داد؟

در هنگام پر نمودن درخواست، بعد از این‌که مدارک ثبت شرکت را وارد نمودید لازم است تا کد وسیله‌ی خود را تعیین نمایید. کد وسیله، کدی میباشد که می توانید از سایت www.imed.ir اخذ نمائید. این کد در بین بسیاری از سازمان‌های مربوط به واردات تجهیزات پزشکی هماهنگ شده است و از لحظه‌ی درخواست تایید صلاحیت تا حتی بعداز ترخیص این کد راهگشای شما میباشد. از طرفی سازمان غذا و دارو برای این‌که بتواند آمار امکانات موجود را در اختیار داشته باشد و این آمار را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد، مجوزهای بلند مدت صادر می‌کند‌. بدین‌ معنی که نیاز نیست برای هر بار وارد کردن محصول شما اقدام به اخذ تایید صلاحیت فرمائید.

بعداز این‌که کد وسیله را تعیین کردید می بایست کد کلاس خطر وسیله را نیز انتخاب نمایید. بر پایه ی اصول ۱۶ گانه‌ی تعیین شده وسایل در ۴ کلاس A,B,C,D قرار میگیرند که A کم خطرترین این کلاس‌ها میباشد. بعد از انتخاب کلاس خطر، باید فرم انگلیسی توسط خود کمپانی تولیدکننده پر شود و بعد از آن منتظر بمانید تا کارشناسان کار خود را آغاز نمایند.

مسئول فنی کمپانی نیز بایستی این مدارک را به همراه توضیحات مورد نیاز به دست کارشناسان برساند. بعد از بررسی‌های لازم، بازبینی از انبار مورد نظر، تایید و اختصاص کد، کد به شرکت متقاضی متعاقبا اعلام خواهد شد. و در نهایت کمپانی قادر است واردات تجهیزات پزشکی را انجام دهد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.