واردات ذرت دامی | هورداد تجارت تاو بین الملل

واردات ذرت دامی

فهرست مطالب

ذرت به عنوان یکی از پر مصرف ترین غلات به شمار می رود که هم به عنوان غذای انسان و هم به عنوان غذای دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرد. ذرت در صنایع مختلف غذایی مصارف مختلفی دارد که بنا به شرایط بازار و میزان مصرف بالا، واردات ذرت از اهمیت بالایی برای دولت برخوردار است. در حال حاضر دانه های ذرت و سویا به عنوان غذای اصلی پرورش مرغ و تخم مرغ در کشور محسوب می شوند که تحت عنوان نهاده های دامی به کشور وارد می شوند.

واردات ذرت دامی یکی از مسائل چالش برانگیز برای کشور است. در منابع خبری، اعداد و ارقام متفاوتی برای واردات این ماده مغذی برای دام گزارش شده است. برخی، واردات ذرت را مثبت می‌دانند و برخی دیگر با اشاره به مشکلاتی که در این راه وجود دارد، این بازار را بسیار حساس و پرنوسان معرفی کرده اند.

نکاتی که در واردات ذرت دامی بسیار مهم است

واردات ذرت دامی یکی از مسائل چالش برانگیز برای کشور است. در منابع خبری، اعداد و ارقام متفاوتی برای واردات این ماده مغذی برای دام گزارش شده است. برخی، واردات ذرت را مثبت می‌دانند و برخی دیگر با اشاره به مشکلاتی که در این راه وجود دارد، این بازار را بسیار حساس و پرنوسان معرفی کرده اند.

مسائل زیادی در بخش واردات ذرت دامی حائز اهمیت هستند. شرایط واردات ذرت دامی، مراحل واردات، خرید کردن از یک کشور خارجی، انجام آزمایش های بهداشتی و پزشکی بر روی محصولات وارداتی، دریافت تاییدیه ها و گواهینامه های استاندارد برای ذرت دامی و از همه مهمتر، قیمت‌گذاری صحیح و ارائه به بازارهای داخلی، همگی از مواردی هستند که بسیار مورد توجه قرار دارند.

شرکت های وارد کننده ذرت دامی بر اساس استراتژی های خاصی که در نظر می گیرند این محصول کشاورزی را به کشور وارد می‌کنند و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می ‌دهند.

بخشی از ذرت دامی در داخل کشور ایران تولید می شود اما حجم زیادی از این محصول کشاورزی از کشورهای خارجی نظیر سوئیس به ایران وارد می شود. کشور سوئیس یکی از مهمترین کشورهای اروپایی برای واردات ذرت دامی به ایران محسوب می‌ شود. آمار و ارقامی که در این زمینه ثبت شده، این ادعا را اثبات می کند.

واردات ذرت دامی

شرایط و استاندارد واردات ذرت دامی

رطوبت – حداکثر ۱۴

⦁ پروتئین – حداقل ۸

⦁ چربی – حداقل ۵/۳

⦁ خاکستر – حداکثر ۵/۱

⦁ فیبر – حداکثر ۷/۲

⦁ آفلاتوکسین – حداکثر ۲۰ppb

⦁ T.V.B-N – حداکثر ۵۰

⦁ شمارش کلی میکروب – حداکثر ۱۰۵ × ۵

⦁ اشریشیا کلای – منفی

⦁ سالمونلا – منفی

⦁ مقدار کلسیم: حداقل ۰۳/۰ درصد وزنی

⦁ مقدار فسفر: حداقل ۲۹/۰ درصد وزنی

نکته:

⦁ تعیین مقدار رطوبت مطابق با استاندارد ۳۲۱ ایران انجام می شود.

⦁ تعیین آفلاتوکسین مطابق با استاندارد ۲۳۵۹ ایران انجام می شود.

⦁ تعیین پروتئین مطابق با استاندارد ۴۵۷ انجام می شود.

⦁ تعیین چربی مطابق با استاندارد ۴۱۵ انجام می شود.

⦁ تعیین خاکستر کل مطابق با استاندارد  ۳۳۲ انجام می شود.

⦁ تعیین فیبر خام مطابق با استاندارد ۵۲۰ انجام می شود.

از کدام کشور ها واردات ذرت دامی انجام دهیم

بیشترین حجم واردات ذرت دامی به کشور ایران از روسیه برزیل و اوکراین است. از سایر کشورها نظیر ترکمنستان، هندوستان و سوئیس هم ذرت دامی به ایران وارد می شود اما حجم کمتری نسبت به سه مورد اول دارد. این آمار، چیزی بیشتر از ۸۰ درصد واردات نهاده های دامی ذرت می باشد. ذرت های دامی که از سه کشور روسیه، برزیل و اوکراین به ایران وارد می شود بسیار با کیفیت بوده و قیمت مناسبی دارد. محموله هایی که از هر کدام از این کشورها وارد ایران می ‌شود مورد آزمایش و نمونه برداری قرار می گیرد.

واردات ذرت دامی از روسیه از طریق بندر انزلی و بندر امیرآباد شمال کشور انجام می‌گیرد اما ذرت وارداتی از کشور اکراین و برزیل در بندر امام در جنوب کشور انجام می شود. هزینه های حمل و نقل در هر یک از محموله های فوق متفاوت است.

بسیاری از شرکت های بازرگانی داخل ایران که محموله های خود را از کشورهای مختلف سفارش داده اند متناسب با منطقه مرزی، سفارش را تحویل می‌گیرند و به دست مصرف کننده می رسانند. ذرت دامی غنی از انرژی و نشاسته است و برای خوراک دام و طیور ضرورت دارد.

ثبت سفارش  هم به صورت فله ای و هم به صورت بسته بندی های ۵۰ کیلوگرمی در گونی های استاندارد انجام می شود. اگر تصمیم دارید ذرت دامی بخرید باید با بهترین شرکت های وارد کننده در ارتباط باشید تا سفارش های شما را ثبت کنند. اگر  ذرت دامی در انبارها موجود باشد در مدت زمان کمتری می توانید محموله را تحویل بگیرید.

برای واردات ذرت دامی همانند واردات سایر کالاها از خارج از کشور نیاز به انجام مراحل قانونی و گمرکی می باشد. ثبت سفارش خرید ذرت دامی از کشورهای خارجی، مبادله پول و مراحل گمرکی، انجام آزمایش های تاییدیه برای استانداردها و گواهینامه های بهداشتی همگی باید به دنبال هم و مرحله به مرحله انجام شود.

واردات ذرت دامی

تاثیر ویروس کرونا بر واردات ذرت دامی

از زمانی که کرونا ویروس در تمام کشورهای جهان شیوع پیدا کرد، شرایط واردات و صادرات کالا بسیار متحول شد. تا مدت زمانی، صادرات و واردات به کشورها ممنوع بود و پس از یک مدت، این مبادلات با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام شدند.

هم اکنون شرایط واردات ذرت دامی در دوران شیوع کرونا ویروس هم با رعایت یک سری مقررات و دستورالعمل ها تغییر پیدا کرده است. بسیاری از کشورها دقت و حساسیت ‌های بیشتری مراحل صادرات و واردات کالا را انجام می دهند. ضدعفونی کردن محموله های وارداتی یا صادراتی یکی از این دستورالعمل ها است که در گمرک و پایانه های مرزی باید انجام شود.

واردات ذرت دامی در دوران کرونایی از کشورهای مهم واردکننده نظیر هندوستان، اوکراین، روسیه، ترکمنستان، آذربایجان، تنها به شرطی انجام می ‌شود که محموله ها ضد عفونی شده باشند.

برای برخی از کشورها نظیر اوکراین زمانیکه ذرت دامی به مرز گمرک ایران می رسد از نظر انجام آزمایش های هسته ای و آلودگی به مواد رادیواکتیو نمونه برداری می شود تا تاییدیه‌های لازم به دست آید. بسته به اینکه ذرت دامی از کدام یک از مرزهای ایران وارد کشور می شود، صدور مجوزهای مربوطه از همان استان انجام می‌گیرد. اعتبار مجوز واردات ذرت دامی تا حداکثر یک سال است و تا سه ماه بیشتر هم قابل تمدید می باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *