واردات قهوه به ایران | هورداد تجارت تاو بین الملل

واردات قهوه به ایران

فهرست مطالب

 

آیا میدانید قهوه جز کالای لوکس ایرانی محسوب می شود؟ قهوه در اولویت 10 واردات قرار دارد به این ترتیب سود بازرگانی آن دو برابر می‌شود

آیا میدانید مجوزهای مورد نیاز جهت ترخیص و واردات قهوه چیست؟ واردات قهوه مستلزم اخذ مجوز قبلی از وزارت بهداشت میباشد. درضمنً دربرگیرنده استاندارد نیز است.

آیا  واردات قهوه ممنوع میباشد؟ ممنوعیتی جهت واردات قهوه نیست، فقط بعضا مجوزهای قبلی یا این که بعداز ورود می بایست دریافت شود.

آیا میدانید بیشترین واردات قهوه به ایران از کدام کشورها میباشد؟

کشورهای بزرگ تولید کننده قهوه عبارتند از : برزیل، ویتنام، اندونزی، کلمبیا، هند، اتیوپی، پرو، گوآتمالا، مکزیک، هندوراس

در بین کشورهای صادرکننده قهوه خام به ایران، امارات با صادرات بیش از 666 تن قهوه بونداده نیمی از بازار قهوه وارداتی به ایران را در دست دارد و بعداز آن کشورهای ایتالیا و ترکیه و اندونزی با صادرات بیش از 300 تن قهوه بونداده از بزرگترین صادر کنندگان قهوه در بسته‌بندی‌های آماده خرده‌فروشی به کشور ایران می باشند

واردات قهوه به ایران

انواع قهوه‌های وارد شده

به‌طور کلی چهار نوع دانه‌ی قهوه صادراتی به اسم‌های Arabica، Robusta، Liberica و Excelsa وجود دارد که از میان آنها افراد عمدتا به قهوه‌ی Arabica و Robusta میل دارند. با توجه به اینکه تقاضای واردات قهوه حدودا بالا میباشد، دو قهوه‌ی عربیکا و روبوستا آیتم‌هایی ایده‌آل برای واردات و صادرات میباشند. ضمن اینکه حدود ۶۰٪ از قهوه‌ی موجود در جهان را عربیکا تشکیل میدهد و روبوستا در واقع نقش متعادل‌کننده را در قهوه ایفا می‌نماید، ازاین‌رو قهوه‌ی عربیکا از برترین قهوه‌های وارداتی محسوب می‌شود.

قطب های صادرات قهوه در جهان

درمورد قطب های صادرات قهوه در جهان، کشور برزیل یکی اصلی ترین قطب‌های صنعت قهوه در جهان میباشد. همینطور ویتنام دومین کشور صادرات در دنیا محسوب می‌شود که 90 درصد کشت قهوه در این کشور، دانه روبوستا هست. کشور کلمبیا از سایر کشورهای مطرح در صادرات قهوه به شمار می‌رود. این کشور هر ساله حدود 14 میلیون کیسه 60 کیلویی قهوه را به بازار جهانی عرضه می‌نماید. کشورهای اندونزی، اتیوپی، ترکیه، هاوایی و کنیا نیز در مقام‌های بعدی صادرات قهوه قرار دارند.

واردات قهوه به کشور‌ایران، در سال‌های قبل به جهت افزایش تقاضا تا حد زیادی افزایش داشته است . امروزه واردات قهوه از 10 الویت واردات کالا به کشور به شمار می‌رود. برندهای بسیاری در کشور‌ایران وجود دارد که اشکال متفاوت قهوه را در بسته بندی‌های متنوع بصورت دان یا این که پودر قهوه وارد بازار می‌نمایند. هرچند به جهت نگهداری کیفیت قهوه، معمولا قهوه بصورت دان وارد کشور می‌گردد.

کشور امارات با صادرات بیش از 666 تن قهوه خام، اصلی ترین منبع واردات قهوه به ایران میباشد. کشورهای ایتالیا، ترکیه و اندونزی با صادرات بیش تر از 300 تن قهوه خام در رده‌های بعدی واردات قهوه به ایران می باشند. تعرفه گمرکی ترخیص قهوه با توجه به پارامترهای متعدد، گوناگون میباشد. قهوه رست گردیده یا این که خام، قهوه کافئین دار یا این که فارغ از کافئین و.. برای مثال مواردی میباشد که عوارض و حقوق وارداتی متفاوتی دارا‌هستند.

برای ترخیص قهوه از گمرک، مراحلی از جمله مجوز سازمان حفظ نباتات، جواز سازمان بهداشت، ضمانت نامه بانکی، فاکتور حمل و نقل، اظهارنامه گمرکی و.. لازم میباشد. روی کیسه های وارد شده می بایست اطلاعاتی برای مثال کشور صادر کننده و شماره صادراتی بیان گردد.

فرهنگ قهوه در ایران

مصرف نوشیدنی قهوه به طور کلی با فعالیتهایی نظیر دور هم نشینی و گفتگوهای دوستانه قرین بوده است . در ایران نیز با توجه به گرایش به تفریحات و سرگرمی‌ها و فعالیتهای فکری، تقاضا برای واردات قهوه به کشور روز به روز ارتقا یافته است .

امروزه قهوه علاوه بر یک نوشیدنی، معناهای فرهنگی و اجتماعی جدیدی هم یافته است . از این رو در سبد مصرفی شهروندان جای خود را یافته و جهت تامین نیاز شهروندان مراکز متعددی راه اندازی گردیده‌اند.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص قهوه

تعرفه گمرکی ترخیص قهوه با توجه به انواع آن اعم از بو داده یا این که بو نداده، کافئین گرفته یا نگرفته، در بسته بندی خرده فروشی یا عمده فروشی، کوبیده، … در کتاب مقررات واردات و صادرات تهیه و تنظیم شده و دارای دستمزد و عوارض متفاوتی میباشد

به عنوان مثالً قهوه بو داده کافئین گرفته در بسته بندی آماده برای خرده فروشی دارای 32% حقوق گمرکی و سود بازرگانی (4% حقوق گمرکی+28% سود بازرگانی) میباشد که با احتساب دو برابر سود بازرگانی حقوق و عوارض آن 60% (60=4+2*28) خواهد بود و 9% نیز مالیات ارزش افزوده داراست

واردات قهوه به ایران

مراحل ترخیص قهوه از گمرک

پروسه‌ی ترخیص قهوه از گمرک می‌تواند بسته به تجربه و اطلاعات شما متغیر باشد ولی ارائه‌ی یک پرونده‌ی کامل شده که در آن مدارکی نظیر جواز سازمان حفظ نباتات، مجوز بهداشت، اظهارنامه‌ی گمرکی، ضمانت‌نامه‌ی بانکی، فاکتور حمل‌ونقل، فاکتور خرید و غیره وجود دارد قادر است در کنار داشتن پشتوانه‌ای مانند شرکت بازرگانی معتبر بسیار اثر گذار باشد.

نتیجه‌گیری

گرچه چای عضو جداناپذیر منزل‌های مردم ایران میباشد اما نباید از خاصیت قهوه و سابقه‌ی بالای قهوه در ایران غافل شد. امروزه بخشی از افزایش تقاضای واردات قهوه از کشور ترکیه می‌تواند به‌دلیل افزایش تعداد کافی‌شاپ‌های زنجیره‌ای باشد. با توجه به علاقه‌ی روزافزون مردم نسبت به قهوه‌ی ترک، واردات قهوه از کشور ترکیه می‌تواند در صورت برخورداری از اطلاعات کافی، گزینه‌ای مناسب برای سودآوری باشد اما لازمه‌ی این سودآوری داشتن تجربه‌ی کافی در کنار بودجه‌ی اولیه‌ی مناسب و پشتیبانی یک شرکت بازرگانی معتبر میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.