واردات کالا از ترکیه | هورداد تجارت تاو بین الملل

واردات کالا از ترکیه

فهرست مطالب

 

کشور ترکیه تحت عنوان یکی شرکای تجاری اصلی جمهوری اسلامی ایران در نواحی شمال غرب محسوب می شود. در چند ساله اخیر روابط اقتصادی این سرزمین با بازارهای جمهوری اسلامی ایران رونق زیادی گرفته است . از سوی دیگر تلاش برای نظارت بر واردات کالا از ترکیه به منظور دوری از جعل و سوء استفاده ضرورت پیدا کرده است. یکی مقاصد اصلی ترخیص کالا، حفظ امنیت تجاری و حمایت تجار است.

در واقع با ترخیص کالا می توان از ورود کالاهای غیر قانونی و غیرمجاز خودداری کرد. در شرایطی که که اداره گمرک به فعالیت تجار بی توجه باشد، ممکن میباشد بعضی اشخاص سود جو با واردات کالاهای جعلی با برندهای مشهور، بازار فروش بقیه تجار را تخریب نمایند. به همین دلیل اداره گمرکات با دقت نظر در عمل ورود و خروج کالاها، از وقوع این چنین اتفاقاتی جلوگیری می نماید.

واردات کالا از ترکیه

حجم واردات محصول از کشور ترکیه به کشور‌ایران بسیار بالا است. به نحوی که می توان اذعان کرد ترکیه جزء 5 کشوری میباشد که حجم بالایی از انواع کالا از آنجا وارد ایران میشود. منطقه آزاد تجاری ماکو دروازه تبادلات کالا میان کشور ایران و ترکیه است. گمرک بازرگان واقع در این ناحیه میباشد که وظیفه صادرات و واردات را بر عهده دارد.

بیشترین وارداتی که از ترکیه صورت می‌گیرد مرتبط با کالا و اقلام ذیل است.

پوشاک: انواع البسه زنانه و مردانه و بچگانه

لوازم و قطعات الکترونیکی

مواد اولیه نساجی و پلاستیکی

لوازم خانگی

میوه و صیفیجات

فلزات گوناگون

کاشی و سرامیک

خشکبار

واردات کالا از ترکیه

فرآیند واردات  از ترکیه را بشناسید

شرایطی که برای واردات جنس از این مملکت وجود دارد، با بقیه کشورها تفاوت چندانی ندارد. کشور‌ایران و ترکیه هر دو در کنوانسیونی به اسم تیر عضو میباشند که به موجب آن واردات از ترکیه و یا این که صادرات به این کشور، بسیار ساده خواهد شد. مبتنی بر این کنوانسیون، پلیس در این کشور اجازه باز کردن محصولات بسته بندی گردیده را ندارد، صرفا در شرایطی که که کالایی مشکوک باشد، اجازه بررسی آنها را خواهند داشت.

 

آشنایی با مراحل واردات از ترکیه

واردات از این کشور دارای سرعت بسیار بالایی میباشد و در زمینه بستن تفاهم نامه و واردات کالا با سرعت زیادی عمل می‌نماید. بیشتری واردات کالا از ترکیه، بوسیله گمرک بازرگان در منطقه آزاد ماکو قرار دارد انجام می‎گردد. این منطقه بیشترین واردات و صادرات ایران و ترکیه را به خود دیده است . انواع محصولات کشاورزی مانند فندق و میوه و انواع سبزی‌هایی از جمله مواد وارداتی از این کشور هست.

 

دلایل افزایش واردات از ترکیه به جمهوری اسلامی ایران چه می‌باشد؟

همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردید، در چند سال گذشته به دلایل زیادی میزان واردات محصولات محتلف به کشور به صورت چشمگیری افزایش پیدا کرده است. به عنوان مثال مهم ترین عارضه ها کسب و کار بالا با کشور ترکیه ( واردات از ترکیه ) به شرح زیر میباشد:

 

نزدیک بودن ترکیه به کشور ایران

کاهش هزینه حمل و نقل

تحریم کشورهای اروپایی و آمریکایی

بالا بودن کیفیت محصولات

استقبال بالای مردم از کالاهای ترکی

و …..

مواردی که در بالا به آنها اشاره شد، جز مهمترین دلایل همیاری تجاری جمهوری اسلامی ایران با ترکیه به شمار می‌رود.

نحوه ترخیص محصول از ترکیه

با توجه به حضور بازرگانان و تجار ترک زبان در مرزهای شمال غرب کشور، تسلط بر زبان ترکی ضرورت دارد که یکی‌از مهم‌ترین امتیازات گمرکات بازرگانی برای ترخیص کالاها از ترکیه، برخورداری از کارشناس امور گمرکی و تسلط بدون نقص بر زبان ترکیه به منظور بازاریابی محصول و کالاها میباشد. این اداره دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت میباشد که آمادگی خود را برای ترخیص کالاهای مرتبط با مواد غذایی، کالاهای بهداشتی و دارویی اعلام نموده است. برای ترخیص محصول از گمرک ترکیه و انجام تشریفات گمرکی از بازارهای مشترک موارد زیر ضرورت پیدا می نماید:

 

مشاوره در خرید کالا از ترکیه به تاجران

مسلما خرید کالاها و محصولات از ترکیه فارغ از اطلاعات قبلی نمی تواند چندان موفقیت آمیز باشد. در حالی که در گمرک ترخیص کالا از ترکیه، به منظور آشنایی تجار مبتدی با روش معامله و معرفی برندها و اجناس با کیفیت و… مشاوره انجام می شود.

واردات کالا از ترکیه

مدارک مورد نیاز جهت تنظیم اظهارنامه ترخیص کالا ترکی

برای ترخیص کالایی که در مرزهای کشور قرار می گیرند، همان‌طور که گفته شد، باید اظهارنامه تهیه و تنظیم گردد. اکنون این پرسش پیش میاید، که چه مدارکی جهت تهیه اظهارنامه ترخیص کالا از ترکیه لازم میباشد؟ مدارک مورد نظر به شرح پایین میباشد:

 

قبض انبار

بارنامه

بیمه‌نامه

مدارک خرید و فروش کالا

کارت بازرگانی

پروفروما

اینویس

مجوزات لازمه

مدارکی که در بالا به آنان اشاره شد، برای مثال مدارکی به شمار می‌شوند، که یک ترخیص کار جهت ترخیص کالا از مرزهای کشور ایران و ترکیه به آن ها لازم دارد، تا بتواند کالاهای خریداری گردیده از ترکیه را وارد ایران شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.