ترخیص کالا از گمرک | هورداد تجارت تاو بین الملل | واردات و صادرات چین و ایران

ترخیص کالا از گمرک

خدمات ترخیص کالا از گمرک

دراین مطلب با هورداد تجارت همراه باشید ، فرآیند ترخیص کالا یک فرآیند چند مرحله ای می باشد که توسط شرکت ترخیص‌کالا یا ترخیص کار گمرک که به نمایندگی از صاحب کالا می باشند، انجام می شود. به طور معمول شما برای آزاد کردن یک محصول ترخیصی باید یکسری از فرآیند ها از قبیل پرداخت مالیات ، سود بازرگانی ، حقوق گمرکی . اخذ مدارک لازم جهت واردات آن کالا در نظر بگیرید .

ترخیص کالا

در زمانی که فرآیند ترخیص کالا صورت می گیرد، یکی از موارد ضروری، تعیین ارزش کالاهای ترخیص شده می باشد. ارزش کالاها از جمله اطلاعاتی است که یک ترخیص کار گمرک و یک تاجر با سابقه باید به آن توجه داشته باشند. در تمامی گمرکات، در مرزهای کشور ارزش کالاها با قیمت های متفاوتی تعیین می شوند (که در سامانه TSC ارزش قابل جستجو می باشد.)

شرایط لازم جهت ترخیص کالا

برای ترخیص کالا از گمرک باید مجوزهای لازم و کارت حق العمل کاری و کارت بازرگانی که توسط سازمان گمرک ایران صادر می شود، دریافت شود.

مراحل ترخیص کالا در گمرک

در اینجا مراحل به صورت تیتروار نوشته شده در ادامه همین صفحه توضیحات تکمیکی در مورد گام های ترخیص کالا نوشته شده است

1- تکمیل اسناد

2- ورود اطلاعات از طریق سیستم EPL

3- پرینت اظهارنامه

4- دریافت کوتاژ و تعیین مسیر

مسیر سبز: صندوق

مسیر زرد: بررسی اسناد توسط کارشناس و اخذ مجوزهای لازم

مسیر قرمز: ارزیابی و اخذ مجوزهای لازم و بررسی اسناد توسط کارشناس

5- ارزیابی کالا

6- اخذ مجوزهای لازم

7- کارشناس سرویس ( مجازی )

8- 10% کرایه حمل خطوط خارجی

9- صندوق

10- انبارداری و

11- درب خروج

12- خروج کالا

در این مقاله می خوانید

ترخیص کالا از گمرک
شرکت صادارت کالا

فرایند ترخیص کالا شامل پنج مرحله زیر می باشد

مرحله اول – سفارش

سفارش کالا

درخواست کالا با شرایط مورد نظر خریدار و دریافت PI در مرحله اول توسط درخواست کننده (شخص حقیقی یا حقوقی) انجام میگیرد. اطلاعات خریدار باید بر اساس اطلاعات مندرج در کارت بازرگانی حقیقی یا حقوقی باشد. در غیر اینصورت باید پس از ورود بار صلح زده شود.

 

پرداخت

پیش پرداخت اولیه بر اساس توافق بین طرفین به صورت بانکی (اعتبار اسنادی یا حواله)یا از طریق صرافی و در نهایت تسویه کامل بعد از اتمام کار و قبل از بارگیری انجام می گیرد.

 

بازرسی کالا

در صورتی که کالا مشمول استاندارد اجباری باشد، بازرسی کالا در محل تولید نیاز است ، که البته این کار باید توسط شرکت های بازرسی مورد تایید سازمان ملی استاندارد ایران انجام بگیرد. پس از بازرسی ، در صورتی که کالا استانداردهای تعیین شده توسط سازمان ملی استاندارد ایران را دارا باشد، گواهی COI برای کالا صادر میگردد

 

بیمه

بنا به درخواست کارفرما، بیمه محموله، قبل از حرکت بار انجام می گیرد. شماره بیمه باید در بارنامه قید گردد.

 


مرحله دوم – حمل و بارگیری

ثبت سفارش

کالا قبل از از ورود نیاز به ثبت در سیستم یکپارچه گمرک (سامانه جامع تجارت) روی کارت بازرگانی صاحب کالا یا نماینده آن دارد. همچنین مجوزهای مورد نیاز بر اساس نوع تعرفه کالای وارداتی، قبل از ثبت سفارش باید از سازمانهای مربوط اخذ شود.

حمل بر اساس محل کشور تولید، نوع و وزن کالا، حمل به صورت دریایی یا زمینی یا هوایی انجام میگیرد و کالا وارد یکی از مرزهای مجاز کشور شده و در گمرک تخلیه می گردد

 

اعلام ورود کالا

شرکت حمل کننده کالا یا فورواردر آن در ایران پس از ورود کالا به گمرک مربوطه و تخلیه در انبار، ورود کالا را به صاحب کالا یا نماینده آن اعلام مینماید که البته در مواردی پیگیری لازم است.

 

قبض انبار و ترخیصیه

پس از اعلام ورود قبض انبار و ترخیصیه کالای مربوطه از طرف شرکت حمل کننده یا فورواردر آن صادر میگردد  که البته برای این منظور به ۳ نسخه اصلی بارنامه نیاز است.

 


مرحله سوم – اظهار کالا در گمرک

دریافت مدارک و اظهارنامه

برای شروع کار در گمرک نیاز به کلیه اسناد از جمله اینویس، پکینگ لیست ، گواهی مبدا ، سه نسخه اصل بارنامه، در مواردی کاتالوگ ، آنالیز ، دیتاشیت، گواهی بهداشت ، گواهی قرنطینه و بعضی موارد خاص دیگر می باشد. پس از دریافت این مدارک اظهار کالا در گمرک شروع میگردد که البته فعالیتی تخصصی است و در اختیارافراد متخصص و علی الخصوص کارگزاران رسمی با تجربه می باشد.

 

نمونه برداری و آزمایشگاه

کالا توسط گمرک نمونه برداری و تحویل آزمایشگاه داده میشود تا تمامی نتایج آن با اطلاعات اظهاری تطبیق داده شود.

 

ارزیابی

ارزیاب گمرک کالای وارداتی را ارزیابی و بررسی میکند تا با تمام اطلاعات داده شده و قوانین واردات تطبیق دهد.

 

استاندارد

در صورتی که کالا دارای استاندارد اجباری باشد در این قسمت باید استاندارد آن اخذ گردد که البته وقت گیر و حساس است.