حواله ارزی | هورداد تجارت تاو بین الملل | واردات و صادرات چین و ایران

حواله ارزی

خدمات حواله ارزی

دراین مطلب با هورداد تجارت همراه باشید ، حواله ارزی یا Payment order حواله ارزی یا یکی دیگر از ثمره‌های بانکداری مدرن محسوب می‌شود که به افراد اجازه می‌دهد با ارسال حواله ارزی به ‌راحتی از نقاط مختلف جهان با یکدیگر به تبادلات ارزی بپردازند. اگر بخواهیم یک تعریف کلی از حواله ارزی داشته باشیم، باید بگوییم که حواله ارزی در واقع یک دستور پرداخت است که مؤسسات مالی یا بانک‌ها بنا بر تقاضای مشتری یا دارندگان حساب بانکی، جهت ارسال ارز (به حساب فرد یا شرکت) در بانک مقصد از آن استفاده می‌کنند.
حوالجات ارزی همواره از طریق یک بانک ثالث به بانک مقصد صادر شده و در حساب ارزی شخص یا شرکت ،ثبت می گردد و دارای کارمزد می باشند.

 

انواع حواله‌های ارزی

حواله‌ ارزی به طور کلی به دو دسته حواله‌های ارزی صادره (Outward Transfers) و حواله‌های ارزی وارده (Inward Transfers) تقسیم می‌شوند:

قیمت گذاری کالای صادراتی
حواله دلاری

حواله ارزی وارده (Inward Transfers)

زمانی که از سوی بانک‌های داخلی یا خارجی یک دستور پرداخت به بانک مقصد ارسال شود ،بانک موظف است در کوتاه‌ترین زمان ممکن امکان دریافت وجه منتقل شده را برای مشتری خود فراهم کند. شخص یا شرکت دریافت کننده حواله ارزی ،پس از دریافت مبلغ حواله شده می‌تواند در صورت تمایل نسبت به یکی از موارد زیر اقدام نماید:
واریز وجه حواله وارده به حساب ارزی شخصی دیگر ،فروش ارز حواله وارده به بانک ،تبدیل ارز حواله به سایر ارزها ،افتتاح حساب از محل حواله وارده ،صدور حواله ارزی از محل حواله وارده.


حواله ارزی صادره (Outward Transfers)

برای دست یابی به حواله ارزی صادره تنها کافیست به یکی از شعب بانک‌های ارزی مورد نظر مراجعه کرده و درخواست صدور حواله ارزی و نوع ارز حواله را ارائه دهید ،پس از اتمام اینمراحل،بانک درکمترین زمان از طریق سیستم سوئیفت (Swift) نسبت به صدور حواله ارزی عهده کارگزاران خارجی یا داخلی اقدام می نماید.
حواله‌های ارزی از نظر نحوه و زمان انتقال ارز ،علاوه بر دسته‌بندی‌های ذکر شده در بالا،به دو نوع حواله ارزی مستقیم یا T/T و حواله ارزی غیر مستقیم یا D/D تقسیم می‌شوند.


حواله ارزی غیر مستقیم (Demand Draf)

در این روش بانک مورد نظر متعهد می‌شود که مقدار مشخصی از یک حواله ارزی را در تاریخی مشخصی به حساب شخص یا شرکتی دیگر واریز نماید. بهترین ویژگی حواله ارزی D/D به نسبت حواله ارزی T/T این است که از طریق این روش می‌توان با کارمزد کمتری اقدام به تبادلات ارزی نمود.
حواله ارزی مستقیم (Telegraphic Transfer)

این روش یکی از سریع ترین راه‌های انتقال ارز محسوب می‌شود که از طریق آن می‌توان مستقیما مبالغی را به حساب اشخاص حقیقی یا حقوقی در سراسر جهان واریز نمود ،ضمنا به حواله ارزی مستقیم، حواله سوئیفت (SWIFT) نیز می‌گویند ،زیرا در زمان ارسال باید کد سوییفت بانک مقصد موجود باشد. به طورکلی مزایای حواله ارزی سوییفت (SWIFT) به شرح ذیل می‌باشد :
سرعت بالا برای انتقال انواع مختلف ارز به بانک‌های مختلف ،امن‌ترین راه انتقال پول در سراسر جهان ،عدم محدودیت در میزان مبلغ قابل انتقال ،ارسال مستقیم پول به حساب شخص یا شرکت دریافت کننده.کارمزد حواله ارزی

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم روش‌های بسیاری برای انتقال ارز از داخل به خارج از کشور وجود دارد که هر کدام از این روش‌ها از مدت زمان ،نحوه پرداخت و کاربرد های متفاوتی برخوردار می‌باشند .این روش‌های پرداختی علاوه بر ماهیت متفاوتی که با یکدیگر دارند از کارمزدهای متفاوتی نیز برخوردارند ،به طور مثال در حواله ارزی به روش سوئیفت بسته به مبلغ، نوع ارز و کشور دریافت کننده مبلغ کارمزد حواله ارزی متفاوت می‌باشد.
مدارک مورد نیاز برای ارسال حواله ارزی
بانک‌ها یا موسسات مالی برای اینکه بتوانند ضریب امنیت فرآیند نقل و انتقال انواع حواله‌های ارزی را افزایش دهند ،قوانینی را در نظر گرفته‌اند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها دریافت مدارک شناسایی معتبر از این اشخاص یا شرکت‌ها می باشد .
اشخاص حقیقی ملزم به همراه داشتن مدارکی همچون شناسنامه، کارت ملی (اصل و کپی) و یک قطعه عکس 3 در 4 هستند؛ اما اشخاص حقوقی (شرکت‌ها) برای دریافت حواله ارزی خود به مدارک بیشتری نیاز دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به آگهی تاسیس، مجوز فعالیت اقتصادی شرکت، پروانه کسب و یا کارت بازرگانی (برابر اصل شده) ،کپی اساسنامه ،شناسنامه و کارت ملی مدیران و صاحبان امضا شرکت اشاره نمود