واردات آهن و فولاد | هورداد تجارت تاو بین الملل

واردات آهن و فولاد

فهرست مطالب

تمام کشورها حتی بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان از جمله چین هم واردات زیادی دارند حتی چین علاوه بر اینکه بزرگ ‌ترین صادر کننده در دنیا است، بزرگ‌ترین وارد کننده هم به شمار می‌روند، اما برای حفظ ارزش پول ملی و مثبت باقی ماندن تر از اقتصادی لازم است که میزان واردات کشور کمتر از صادرات باشد.

مسئله دیگری که در صادرات اهمیت زیادی دارد ارز آوری این صنعت برای کشور است، در صورتی که این صنعت بتواند با بازارهای جهانی رقابت کند باعث رشد و شکوفایی خواهد شد. زمانی که کشوری در صنعت خاصی صادرات داشته باشد به این معنا است که میزان کیفیت و کمیت محصولات آنها به حد مطلوبی رسیده است که در کشورهای دیگر متقاضیانی دارد. و می‌توانند در بازارهای جهانی رقابت کنند.  در این مقاله از فولاد فیدار قصد داریم به بررسی وضعیت صادرات و واردات آهن در ایران بپردازیم.

 

وضعیت بازار صادرات و واردات آهن آلات  و فولاد در ایران

اهمیت جایگاه صنعت فولاد

صنعت فولاد از اهمیت زیادی برخوردار است، یکی از مهم‌ترین مزایای این صنعت را می‌توان تنوع بالای محصولاتی که با استفاده از آهن و فولاد می‌توان ساخت و همین‌طور تنوع بالای کالای صادراتی این صنعت عنوان کرد، همچنین از مقاطع فولادی در طیف وسیعی از صنایع وابسته از جمله: خودروسازی، کشتی سازی، معادن، پزشکی، صنعت غذا و دارو و…. استفاده کرد. پس رونق و توسعه اقتصادی در این صنعت باعث توسعه صنایع وابسته هم خواهد شد. البته برعکس این موضوع هم صادق است. به عنوان با افزایش قیمت انواع محصولات از جمله: افزایش قیمت تیرآهن و قیمت میلگرد که کاربردهای زیادی در ساختمان سازی دارند، شاهد افزایش نرخ قیمت ارز هم خواهیم بود.

صادرات و واردات فولاد

همان‌طور که گفتیم، میزان صادرات فولاد در کشور در مقایسه با میزان واردات بسیار کمتر است، دلیل این موضوع را می‌توان اتفاقات ناخوشایندی از جمله قوانین منع صادرات، تعرفه‌های نامناسب کالا، سهمیه بندی‌های صادراتی و.. عنوان داشت. همچنین امسال شیوع ویروس کرونا مشاغل زیادی را تحت تأثیر خود قرار داده است.

واردات آهن و فولاد

مقایسه صادرات محصولات فولادی سال‌های اخیر در ایران

بررسی‌ها نشان می‌دهد که صادرات فولاد ایران در سال‌های گذشته رکود زیادی را تجربه کرده است و به همین دلیل هم در سال سال‌های اخیر شاهد کاهش شدید میزان صادرات بوده‌ایم، به طور کلی در ماه‌های ابتدایی امسال شاهد کاهش 54 درصدی میزان صادرات محصولات در مقایسه با دوره مشابه آن در سال گذشته بوده‌ایم حتی علاوه بر مقاطعی مانند: میلگرد و تیرآهن و ورق‌های فولادی شاهد کاهش صادرات محصولات پیش ساخته از جمله: اسلب و بیلت هم بوده‌ایم. همچنین صادرات آهن اسفنجی هم در سال اخیر افت 78 درصدی داشته است به حد بسیار پایینی رسیده است.

افزایش قیمت شمش صادرات در کنار افزایش  واردات فولاد

ایران به عنوان دهمین فولادساز شناخته شده در جهان موفق شد در شرایط سخت کرونایی، پیشرفت های عظیمی را در راه اندازی خطوط تولید و افزایش میزان تولید فولاد برای خود رقم زند. حال خبرهای دور و نزدیک حاکی از آن است که شمش صادراتی ایران نسبت به گذشته رشد قیمت داشته است. این در حالی است که میزان واردات محصولات نیز افزایش پیدا کرده است. در این خبر از تحریریه آهن لند قصد داریم آخرین خبرهای صادرات و واردات فولاد ایران را مورد بررسی قرار دهیم. شرکت آهن لند با بهره گیری از تیم تخصصی بهترین ها را به مشتریان پیشنهاد می کند. از سوی کارشناسان ما تلاش های بسیاری صورت گرفته تا مشتریان معاملات پرسودی داشته باشند که در این زمینه نیز موفق بوده اند. ما مفتخریم که با کارخانه های سراسر کشور همکاری داریم تا بهترین ها را از انواع مقاطع فولادی از جمله میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی، لوله و پروفیل به شما ارائه دهیم. برای دریافت آخرین خبرهای صادرات و واردات فولاد ایران با ما در  آهن لند همراه باشید.

افزایش قیمت شمش صادراتی ایران

خبرهای اخیر از فولادسازان نشان می دهد که آنها توانسته اند شمش خود را با قیمت بالاتر نسبت به گذشته صادر و به بفروش برسانند. گزارش ها نشان می دهد که تولیدکنندگان داخلی در سومین هفته پس از اعلام روند صعودی نرخ شمش در بازار جهانی، شمش خود را به نرخ بالاتری در صادرات اعلام کردند. خبرها حاکی از آن است که برخی از محموله های کارخانه های داخلی چیزی حدود 551 الی 560 دلار فروخته شده است. این در حالی است که این نرخ ها در هفته گذشته چیزی حدود 540 الی 545 دلار بوده است. یکی از این تولید کنندگان که در صادرات شرکت داشته است، بیان کرد 30 هزار تن از این محصولات بیلت بوده که با نرخ 560 دلار به جنوب شرقی آسیا در بندرهای جنوبی خلیج فارس فروخته شد. بارگیری این محموله ها و حمل آنها به روزهای پایانی مارس موکول شده است. این در حالی است که برخی منابع خبری اعلام کردند 36 الی 40 دلار به ازای هر تن در یک کشتی 30 هزار تنی برای حمل این محموله ها دریافت خواهد شد. فعالان بازار آهن و فولاد نیز در مورد فعالیت چند کارخانه دیگر چنین بیان کردند که در اوایل هفته گذشته این کارخانه محصول خود را با نرخ 551 الی 555 دلار به ازای هر تن فوب فروخته اند که بخشی از این محموله ها برای بازار آفریقا می باشد. به ازای هزینه حمل به آفریقای شمالی، 28 دلار به ازای هر تن اضافه می شود. نرخ بیلت صادراتی ایران برای روز چهارشنبه چیزی حدود 551 الی 560 دلار بود که رشدی حدود 11 الی 15 دلار داشته است. نرخ اسلب در سه مارس روی نرخ 600 دلار باقی ماند که پیشنهاد 625 دلاری از سوی یک تاجر اندونزی به گوش می رسد. نرخ اعلامی آن چیزی معادل 585 الی 589 دلار بدون محاسبه هزینه حمل بار می باشد.

واردات آهن و فولاد

افزایش میزان واردات فولاد ایران

واردات شمش ایران طی 10 ماه گذشته 67 درصد افزایش داشته است. آمارها نشان می دهد که واردات شمش فولاد از جمله شمش، بیلت و اسلب به کشور در 10 ماهه نخست سال جاری یعنی از 21 مارس 2020 الی  19 ژانویه 2022 به چیزی حدود 67٪ رشد رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است. مطابق با جداول آماری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ، 5000 تن شمش فولاد از 21 مارس 2020 الی  19 ژانویه 2021 به کشور وارد شده است که میزان آن در دوره مربوط به سال گذشته به 3000 تن رسیده است. پیش از این وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده بود که بیش از 95 تا 98 درصد نیاز فولاد در کشور تأمین می شود. طبق این آمار در 10 ماهه سال جاری 4000 تن شمش فولاد  که شامل شمش و بیلت می شود، به کشور وارد شده است که رشد 100 درصدی را نسبت به دوره مشابه سال گذشته را نشان می دهد. این در حالی است که ایران دهمین تولید کننده بزرگ فولاد در جهان است. با دستیابی به چشم انداز ظرفیت تولید 55 میلیون تن فولاد در سال 2025، روش های مناسبی برای قرار گرفتن در فهرست هفت کشور برتر فولادساز در جهان فراهم خواهد شد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.