واردات قطعات خودرو | هورداد تجارت تاو بین الملل

واردات قطعات خودرو

فهرست مطالب

واردات قطعات خودرو چگونه انجام میگیرد؟

صنعت خودرو بزرگترین سهم از بازار تولید داخلی را دارد و به نوعی استراتژیک محسوب می شود. در این بین، به دلیل ورود خودروهای مدرن بین المللی، یا به کار گرفتن تکنولوژی های پیشرفته در خط تولید خودروهای داخلی، نیاز به واردات قطعه فزونی می یابد. هرجا تقاضا باشد، عرضه هم هست و به تبع آن، سود و سرمایه وجود دارد. کوتاه سخن اینکه، واردات قطعات خودرو حوزه ای است رقابتی و تاجران گوناگونی می کوشند با ایجاد ارتباطات قوی، بهترین قطعات را با اقتصادی ترین شرایط به داخل وارد کنند.

در مجموع می توان اینگونه گفت که فرایند واردات قطعات خودرو در مجموع مشابه فرایند واردات سایر اقلام است با تفاوت های زیر:

رقابت در واردات این حوزه فشرده تر است؛

یافتن فروشنده یا تولید کننده های قابل اعتماد و متقاعد ساختن آن ها به همکاری پروسه ای است طولانی و نیاز به تجربه، مهارت و تخصص ویژه دارد؛

قوانین واردات قطعات خودرو شناور است و یک لحظه غفلت می تواند خسارات بی شماری به واردکننده تحمیل کند؛

به دلیل گستردگی قطعات خودرو، تعرفه های بیشماری وجود دارد و مهم است شخص وارد کننده توانایی تخمین و پیش بینی تعرفه درست را داشته باشد؛

اخذ مجوز، استعلام و دریافت تایید سازمان هایی همچون استاندارد، نیاز به خرج خلاقیت و مبذول داشتن مقدار قابل توجهی دقت دارد.

با این مقدمه، زمان آن فرا رسیده تا دقیق تر فرایند واردات قطعات خودرو را بررسی کنیم.

واردات قطعات خودرو

آنچه که باید قبل از واردات قطعات خودرو باید بدانیم

پیش از هرچیز توصیه می کنیم واردات قطعات خودرو را با همکاری و مشاوره یک کارگزار گمرکی و بازرگانی باتجربه کلید بزنید. زیرا ریزه کاری های حوزه مورد نظر کمی بیش از حد معمول است و برقراری ارتباط با طرف های درگیر و تاثیرگذار (کمیسیون ها و غیره) نیاز به آشنایی کافی دارد. باری؛ در این قسمت به بعضی از نکات تخصصی واردات قطعات خودرو اشاره می کنیم:

 

در گام اول تصمیم بگیرید که قطعه خود را از کدام کشور وارد می کنید. در حال حاضر اروپای غربی (آلمان و فرانسه)، شرق آسیا (کره، چین، ژاپن) و اخیرا امارات متحده عربی (دبی)، محبوب ترین گزینه های واردات قطعات خودرو به شمار می آیند. بسته به این که بازار هدف شما کجا قرار گرفته و کدام گمرک شرایط بهتری را برایتان فراهم می آورد، تصمیمی همه جانبه و کارشناسی اتخاذ کنید؛

برخی از قطعات وارداتی خودرو باید به تایید سازمان ملی استاندارد ایران برسند. سازمان مذکور لیستی جامع از قطعات و کالاهای استانداردی تهیه کرده و ترخیص آن ها را با رعایت الزامات مورد نظر مجاز برشمرده است. توصیه ما این است که به دنبال برندهای مهجور نباشید و برای واردات روی شناخته شده ها دست بگذارید. با این کار هم روند ترخیص راحت تری را طی خواهید کرد و هم در داخل مشتری دست به نقدتری خواهید داشت؛

به فرض اینکه روند سفارش و تحویل کالا را به خوبی و بدون مشکل انجام داده باشید و در حال حاضر تنها ترخیص از گمرک باقی مانده باشد، شما به تعدادی اسناد و مدارک نیاز دارید. از پروفرم، گواهی مبدا، گواهی بازرسی، فاکتور، بیمه نامه و لیست عدلبندی گرفته تا بارنامه، قبض انبار و ترخیصیه (در این مقاله مجال پرداختن تخصصی به هر یک از آن ها وجود ندارد، اما در صورتی که درباره هریک سوالی دارید، خوشحال می شویم پاسخگوی شما باشیم).

منظور این است که رسیدن کالا به گمرک، تضمینی برای ترخیص ایجاد نمی کند (بر خلاف نگاه تاجران سنتی)، بلکه امروزه قوانین سفت و سختی برای ترخیص کالاهایی همچون قطعات خودرو وضع شده است.

حال اگر نکات بالا را به دقت پیش ببرید، می توان تا حدود بالایی اطمینان داشت که مشکلی پدید نمی آید. نمی گوییم صد درصد زیرا گاهی چرخش قوانین، کار را با مشکل مواجه می کند.

اگر در میان راه شما، قوانین دستخوش تغییر شدند و روش جاری سنتی تغییر کرد، باید برای حل اختلاف گمرکی و سایر اقدامات مشابه اقدام کنید. این روند نیز خود ریزه کاری هایی دارد که در مقاله ای جدا به آن پرداخته ایم.

ترخیص قطعات از گمرک

محموله هایی که اکثراً از کشورهای آلمان، چین، ژاپن و کره جنوبی وارد می شوند؛ البته واردات لوازم یدکی از دبی نیز به تازه گی رواج یافته چونکه دبی توانسته خود را به عنوان یکی از مراکز اصلی خرید و فروش قطعات یدکی خودرو معرفی کند.

یکی از مهمترین نکاتی که در مورد واردات و ترخیص قطعات یدکی خودرو از گمرک باید بدانید این است که واردات این نوع قطعات مشمول دریافت مجوز از سازمان استاندارد است؛ یعنی این قطعات باید دارای استانداردهای موردتایید سازمان استاندارد باشند؛ در غیر این صورت اجازه ورود به کشور را نخواهند داشت.

شرکت های خارجی مادری که قطعات آنها مورد تایید سازمان استاندارد ایران هستند عبارتند از شرکت کیا موتور کره جنوبی، شرکت نیسان ژاپن، شرکت مزدا ژاپن، شرکت رنو فرانسه، شرکت پژو فرانسه، شرکت سیتروئن فرانسه، شرکت دوو کره جنوبی، شرکت nicnaman، شرکت لندرور انگلستان، شرکت LIBHER آلمان، شرکت VOITH آلمان، شرکت نئوپلن آلمان، شرکت سانتاز اسپانیا، شرکت هیوندای، شرکت ولو سوئد، شرکت ۲F، شرکت دامیلر کرایسلر، شرکت MAV و شرکت ایویکو.

پس طبق آنچه گفته شد قطعات یدکی که وارد می شوند حتماً باید معیارهای موردتایید سازمان استاندارد ایران را داشته باشند.

پس از خرید چنین قطعاتی و ورود آنها به یکی از گمرکات کشور، صاحب قطعات یا نماینده قانونی وی باید به گمرک موردنظر مراجعه کند و مدارک لازم برای ترخیص قطعات یدکی خودرو از گمرک را تحویل دهد.

واردات قطعات خودرو

مدارک ترخیص لوازم یدکی خودرو از گمرک

 • بارنامه (بارنامه شامل اطلاعاتی در مورد نوع کالای موردنظر است)
 • ترخیصیه (ترخیصیه به منزله تسویه حساب واردکننده با شرکت حمل کننده محموله است)
 • گواهی مبدا (اتاق بازرگانی کشور مبدا، گواهی مبدا را صادر می کند که حاوی اطلاعاتی در مورد هم کالا و هم کشور سازنده کالا است)
 • ظهرنویسی اسناد چنانچه اعتبار اسنادی به روش براتی، وصولی یا LC افتتاح شده است.
 • فاکتور (فاکتور همان سند خرید تلقی می شود که از طرف فروشنده صادر می گردد)
 • بیمه نامه
 • قبض انبار
 • پروفرما (پروفرما یا پیش فاکتور شامل اطلاعاتی در مورد فروشنده، کالا، قیمت کالا، قیمت کل محموله، تعدادکالا و… است)
 • ثبت سفارش (ثبت سفارش به نوعی مجوز وزارت بازرگانی برای ورود کالای موردنظر محسوب می شود)
 • لیست عدل بندی (نحوه چیدمان کالا در محموله را نشان می دهد)
 • گواهی بازرسی (گواهی بازرسی از شرکت های بازرسی قابل دریافت است که بیانگر تطابق کامل کالای ثبت سفارش شده با کالای وارد شده است)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.