واردات مواد شیمیایی | هورداد تجارت تاو بین الملل

واردات مواد شیمیایی

فهرست مطالب

مواد اولیه شیمیایی یکی از اقلام صادراتی و وارداتی است که بیشترین حجم از واردات و صادرات کالاها در بیشتر کشور ها را به خود اختصاص داده است .

کشور ایران با بهره مندی از منابع سرشار مواد شیمیایی مانند معادن مختلف و همچنین مواد نفتی و گازی یکی از مهترین قطب های تولید کننده و صادر کننده مواد شیمیایی در جهان است . از لحاظ رتبه بندی ایران در جایگاه اول دارنده ذخایر گازی ،رتبه چهارم ذخایر نفتی و همچنین در بین 10 کشور منایع معدنی قرار دارد .

واردات مواد شیمیایی

رزین های پلی استر ,  پلی آمید و اپوکسی  , پراکسید , کبالت و چسب های ضد انفجاری

انواع رزین , کبالت و پراکسید

خمیر قلع ساخت سنگاپور از شرکت Asahi

خمیر نقره ساخت ترکیه از شرکت Feme Chemicals

چسب نقره ساخت کانادا از شرکت MG chemical

پودر های بیکربنات سدیم , تایکون و رادوکس

با مراجعه به کتاب مقررات صادرات و واردات قسمت ششم فصل 28 تا 38 از تعرفه ماده شیمیایی که مورد نظرشماست مطلع شوید.

واردات مواد شیمیایی

روش واردات مواد شیمیایی آلی به کشور

مدارک مورد نیاز برای واردات مواد شیمیایی آلی

در این مقاله اطلاعات ابتدایی از چگونگی واردات مواد شیمیایی آلی را بیان کرده ایم این اطلاعات برای روشن کردن تجار است ،یک دید کلی از واردات مواد شیمیایی آلی از کشورهای دیگر در سراسر جهان.بعد از خواندن این مقاله شما در مورد روش های واردات و روش های ترخیص کالا از گمرک اطلاعات اولیه ای می گیریدکه چگونه محصولات مختلف را از کشورهای خارجی وارد کنید.برخی از اقلام در دسته بندی های زیر در برخی از کشورها جزو کالاهای ممنوع است و محدودیت برای واردات آن وجود دارد.اگر شما هر نوع کالایی را بخواهید وارد کنید باید اطلاعات دقیق را از ادارات دولتی که مربوط به واردات می باشد کسب کنید،ما در اینجا به بررسی کلی واردات مواد شیمیایی آلی می پردازیم.

کشورهای مختلف ،ممکن است برای واردات مواد شیمیایی آلی قوانین خاص خودش را داشته باشد اگر چه که در بیشتر کشورها با توجه به تعرفه هماهنگ شده روال کار یکی   است.

آيين نامه طبقه بندي و برچسب گذاري مواد شيميايي كشور

توليد كنندگان ، وارد كنندگان و صادرك نندگان مواد شيميايي بايد قبل از ورود ، صدور و عرضه هرگونه موادشيميايي ، مشخصات آنها را به منظور بررسي جهت صدور برچسب كشوري به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي اعلام نمايند .

كليه توليدكنندگا ن مواد شيميايی اعم از دولتی و خصوصی موظف به رعايت مفاد دستورالعمل كشوری طبقه بندي و برچسب گذاري

مواد شيميايي مي باشند .

نظارت بر مواد و فراورده هاي شيميايي از جنبه دارا بودن برچسب كشوري موادشيميايي در مراكز توليدي – صنعتي كارگاهها ، جايگاهها و انبارهاي نگهداري كالا و مراكز فروش برعهده بازرسين كار و بهداشت حرفه اي    مي باشد .

واردات و ترخيص هرگونه ماده شيميايي فاقد برچسب كشوري ماده شيميايي ممنوع مي باشد .

برچسب ماده شيميايي مجموعه اي از علائم ، نمادها ، حروف و عبارات هشدار دهنده و آگاه كننده در مورد خصوصيات خطرات موادشيميايي و

اقدامات ايمني و حفاظتي در مقابل آنها مي باشد كه بر روي ظروف و يا بسته هاي حاوي مواد شيميايي الصاق مي گردد .

برچسب كشوري ماده شيميايي : عبارت از برچسبي است كه طبق اصول دستورالعمل كشوري طبقه بندي و برچسب گذاري موادشيميايي به زبان فارسي تهيه و بر روي ظروف حاوي موادشيميايي الصاق مي گردد.

ادارات  زیر برای واردات و ترخیص کالای شیمیایی مجوز می خواهند

وزارت کشور :برای مواد شیمیایی متحرقه

وزارت آموزش عالی:برای مواد شیمیایی که کاربرد آموزشی دارند

وزارت بهداشت:مواد شیمیایی که در تولید دارو ها استفاده می شود

وزارت کشاورزی:برای مواد شیمیایی آفت کش ،تقویت کننده خاک،کود و…

وزارت آب و برق:مواد شیمیایی که برای آب و فاضلاب شهری استفاده می گردند

وزارت تجارت و صنعت:برای مواد شیمیایی که توسط کارخانه های حفاری و نفتی استفاده می شود و موادی که در بازار ها معامله می شود

واردات مواد شیمیایی

بزرگترین صادر کننده مواد شیمیایی به ایران کدام کشور است ؟

28 کشور حاضر در اتحادیه اروپا در در رتبه بندی کشور های صادر کننده مواد شیمیایی در صدر این دسته بندی قرار دارند و به ترتیب آمریکا و چین در جایگاه های دوم و سوم پس از اتحادیه اروپا قرار گرفته اند . مزیت این کشور ها توانایی آنها در صنایع تبدیلی مواد شیمیایی است . بنابر این اگر امکان تبدیل مواد خام شیمیایی به دیگر مواد مصرفی در صنایع تولید کننده ایران وجود داشته باشد دیگر نیازی به فروش مواد شیمیایی به صورت خام وجود نداشته و ارزش تولید داخلی و سود بالایی برای کشور به ارمغان می اورد.

در کشور ایران مواد شیمیایی یکی از پر مصرف ترین اقلام وارداتی است . طبق گزارش های گمرک جمهوری اسلامی ایران حجمی بالغ بر 68 درصد از کالاو مواد وارد شده به کشور ایران به مواد شیمیایی اختصاص دارد .

در چند دهه گذشته کشور های اروپایی به عنوان بزرگترین شرکای تجاری ایران شناخته میشدند اما در دهه گذشته با اعمال تحریم ها بر کشور ایران کشور های اسیای شرقی بزرگترین صادر کنندگان مواد شیمیایی به ایران میباشند . امارها نشان داده است که کشور چین با 13 میلیارد و 216 میلیون دلار در صدر صادر کنندگان کالای مختلف به ایران قرار دارد و پس از ان امارات متحده عربی ،کره ،ترکیه،آلمان و سایر کشور ها قرار دارند .سهم این پنج کشور از کل واردات ایران حدود 58 درصد میباشد .

مواد اولیه شیمیایی دارای طیف گسترده و متنوعی است و در صنایع و کارخانجات مختلف به عنوان ماده اولیه برای تولید محصولات دیگر مورد استفاده قرار میگیرد. امار های رسمی از گمرکات کشور ایران نشان داده است که چیزی در حدود 11 درصد از کل واردات کشور مربوط به این گروه از کالا ها میباشد .اعمال تحریم ها علیه کشور ایران منجر به بروز مشکلات و چالش های شدید اقتصادی در صنعت و واحد های تولیدی ایرانی شده است زیرا صنایع مختلف برای تامین مواد اولیه مورد استفاده خود با مشکلات جدی تری نسبت به گذشته مواجه شده اند.

در بین کشور های صادر کننده به ایران سهم کشور چین صادرات مواد شیمیایی آلی 56.8 بیلیون دلار و در مواد شیمیایی معدنی 16.9 بیلیون دلار میباشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.